UCZNIOWIE EKONOMIKA POZNALI HISTORIĘ T. PIETRZYKOWSKIEGO – BOKSERA Z AUSCHWITZ

Mogłoby się wydawać, że po zapoznaniu się z treścią szkolnych podręczników o historii II wojny światowej wiemy w zasadzie wszystko. Jednakże chcąc poznać sytuację i losy Polaków pod okupacją niemiecką w czasie tego konfliktu zbrojnego, warto sięgać po relacje świadków. 

To wyjątkowe źródło historyczne pokazuje indywidualną perspektywę osób, które bezpośrednio uczestniczyły lub obserwowały dane wydarzenia. Personalizacja przekazu sprawia, że fakty, które poznajemy stają się bliższe i bardziej zrozumiałe.  Dlatego też młodzież ZSZ im. Sandora Petȍfi w Ostródzie wzięła udział w projekcie edukacyjnym pt. „Różne oblicza historii” autorstwa Pani Kingi Tańskiej.

W ramach projektu uczniowie badali losy Tadeusza „Teddyego” Pietrzykowskiego, boksera z Auschwitz. Sportowiec przeżył 5 trudnych lat w obozach koncentracyjnych, dzięki walkom bokserskim stoczonym dla rozrywki esesmanów i chleba, którym mógł się dzielić z innymi więźniami.  Młodzież ostródzkiego ekonomika wzięła udział w seansie filmowym z prelekcją, jak i panelu dyskusyjnym nad książką i filmem „Mistrz”.

Zwieńczeniem projektu było zdalne spotkanie z Panią Eleonorą Szafran, córką pięściarza z Auschwitz i autorką książki, w której zebrano niepublikowane dotąd rękopisy „Teddyego”.  W trakcie zdalnej lekcji nie zabrakło pytań od zaciekawionej tematem młodzieży, miłych słów i wspólnych wzruszeń.

Na nagraniu poniżej możecie obejrzeć całe spotkani on-line.

Tekst i foto: Sebastian Radzimiński.

 

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *