OD WRZEŚNIA MOŻE WZROSNĄĆ OPŁATA ZA PRZEDSZKOLE

Od 1 września maksymalna wysokość opłaty za przedszkole będzie mogła wynieść 1,30 zł za każdą rozpoczętą godzinę – ustaliło ministerstwo edukacji. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do samorządów.

W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Ogłoszono, że wskaźnik waloryzacji wynosi 1,144, co wiąże się ze wzrostem maksymalnych stawek opłat za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz innej formie wychowania przedszkolnego.

Jak podano w obwieszczeniu, od dnia 1 września 2023 r. maksymalna wysokość kwoty opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego po waloryzacji wynosi 1,30 zł.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych w przypadku publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów określa rada gminy, jednak wysokość opłaty nie może być wyższa niż 1 zł, ale kwota podlega waloryzacji. Po obwieszczeniu ministerstwa będzie to 1,30 zł. Rada gminy może określić warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

mr/

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *