LEŚNICY I MIŁOŚNICY OLSZTYNKA ODSŁONILI ZBIOROWE MOGIŁY Z 1914 ROKU

Kamienne obramowania zbiorowych mogił udało się odsłonić podczas prac porządkowych na terenie Nadleśnictwa Olsztynek. W miniony weekend na terenie dawnego cmentarza z I wojny światowej prowadzili je miejscowi leśnicy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Olsztynka.

Rewitalizacja dawnego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej położonego w pobliżu miejscowości Swaderki wymagała pozwolenia Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Przed rozpoczęciem prac cały obszar cmentarza pokryty był roślinnością, mogiły nie były widoczne. Planowane prace miały polegać na odtworzeniu mogił, zgodnie z ich pierwotnym przebiegiem – ułożenie kamiennego krawężnika wokół wszystkich.

– Nikt jednak nie spodziewał się, że uda nam się odnaleźć oryginalne mogiły, jednak dzięki zaangażowaniu i wspólnej, ciężkiej pracy kilkunastu osób, udało się odkryć kamienne krawędzie wszystkich ośmiu mogił – relacjonują uczestnicy akcji.

W trakcie prac na terenie cmentarza posadzono także 15 świerków oraz 2 lipy. Lipy i świerki wyhodowane zostały w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Olsztynek, z nasion poświęconych w 2017 roku przez Papieża Franciszka w Watykanie.

Na cmentarzu w Swaderkach w zbiorowych mogiłach pochowano 31 żołnierzy armii niemieckiej i 28 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy zginęli w sierpniu 1914 roku podczas bitwy pod Tannebergiem.  W kolejnych etapach prac zaplanowano ustawienie na mogiłach drewnianych krzyży, ogrodzenie cmentarza, a także obsadzenie obszaru cmentarza roślinami zimozielonymi (m.in. barwinek pospolity, bluszcz pospolity).

Joanna Abramczyk, Nadleśnictwo Olsztynek

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *