GMINA OSTRÓDA: OFICJALNE OTWARCIE ZABYTKOWEGO PARKU W DURĄGU I II FESTIWAL DYNI

W piękną, słoneczną niedzielę 10 października w Durągu odbył się II Gminny Festiwal Dyni oraz otwarcie zabytkowego XIX wiecznego parku zrewitalizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020.  Za kwotę 1 200 000,00 zł, z czego 900 000,00 to dofinansowanie ze środków europejskich, zrealizowano projekt pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i rewitalizacja zabytkowego Parku w Durągu na terenie Gminy Ostróda”. W tym dniu w Durągu odbyło się także uroczyste i oficjalnego przekazanie nowego wozu bojowego dla OSP Durąg.

Poniżej obejrzycie nasze materiały z tego wydarzenia:
Głównymi organizatorami Festiwalu Dyni oraz uroczystości otwarcia parku byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu i Gmina Ostróda przy pomocy druhów z OSP i aktywnych mieszkańców.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
– Zbigniew Babalski – Poseł na Sejm RP
– Bogusława Orzechowska – Senator RP,
– Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa warmińsko-Mazurskiego,
– Dariusz Krzyżanowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek,
– Bogusław Fijas – Wójt Gminy Ostróda,
– Mariusz Ignatjuk – Sołtys Sołectwa Durąg.
To unikatowe w skali regionu miejsce łączy na jednym terenie pomniki przyrody i historii. Park leży w obszarze NATURA 2000, będącym ostoją siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Ale Park w Durągu to także miejsce cenne z punktu widzenia historii. Projekt parku wykonał Johannes Larass, znany ówczesny projektant parków i ogrodów, założony został na przełomie XVIII i XIX w. na listę konserwatora zabytków wpisany w 1989 r. Za sprawą Gminy Ostróda, która dba o swoją spuściznę historyczno-przyrodniczą park odzyskał swoją świetność.
Ta oficjalna uroczystość odbywała się podczas zorganizowanego w parku II Gminnego Festiwalu Dyni – DURĄG 2021, który odbył się dzięki współfinansowaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie. Ten przepyszny i kolorowy jesienny festiwal odwiedziło wielu gości, mieszkańców Gminy Ostróda jak również całego regionu. Dynia to bardzo „fajne” warzywo. Występuje w wielu rozmiarach i kolorach. Dzięki temu warzywo bardzo często służy do dekoracji i ma wszechstronne zastosowania kulinarne. Podczas imprezy w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z dynią rywalizowało sześć kół gospodyń wiejskich z: Durąga, Szyldaka, Napromu, Pietrzwałdu, Brzydowa i Lubajn. Wszystko było tak pyszne, że w mgnieniu oka na stoiskach zrobiło się pusto. Potrawy z dynią w roli głównej okazały się wyśmienite, ich różnorodność była ogromna, zadziwiającym jest fakt, że z dynią można zrobić tyle interesujących i zarazem zaskakujących połączeń smakowych. Komisji nie pozostało nic innego jak wszystkim kołom przyznać pierwsze miejsce.
To był niezapomniany dzień w naszej gminie, oprócz konkursu wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji: pokazy konne oraz przepiękny koncert piosenek wojskowych duetu przygotowane przez I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego, prezentacja sprzętów oraz poszukiwanie skarbów przy użyciu wykrywaczy metali Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „POGRANICZE” w Ostródzie, jesienne warsztaty dla dzieci.
Park został zrewitalizowany za kwotę 1 200 000,00 zł, z czego 900 000,00 to dofinansowanie ze środków europejskich, zrealizowano projekt pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i rewitalizacja zabytkowego Parku w Durągu na terenie Gminy Ostróda”.
Źródło: Gmina Ostróda

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *