45 LAT TEMU KRYSTYNA CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ ROZPOCZĘŁA SAMOTNY REJS DOOKOŁA ŚWIATA

45 lat temu związana z Ostródą żeglarka rozpoczęła swój samotny rejs dookoła świata. Dwa lata później Krystyna Chojnowska-Liskiewicz stała się pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, od wielu lat związana jest z Ostródą. Wczoraj minęła dokładnie 45 rocznica rozpoczęcia rejsu, zaś w kwietniu minie równe 43 lata od jego zakończenia

10 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła z Las Palmas w swój rejs na jachcie „Mazurek”, jednak z powodu drobnych awarii musiała zawrócić do portu. Po naprawie ponowny start nastąpił 28 marca.

Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Rejs trwał 2 lata. 20 marca 1978 roku żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata przepływając samotnie 28 696 mil morskich, a w kwietniu tego roku powróciła do Las Palmas. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą, która opłynęła kulę ziemską. Jej konkurentka, Nowozelandka Naomi James  dokonała tego 39 dni później.

Żeglarka urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Tuż po wojnie wraz z rodziną przeprowadziła się do Ostródy. Tutaj chodziła do szkoły i zdobywała żeglarskie patenty, pierwsze kroki stawiając między innymi na Jeziorze Drwęckim. Mimo iż, od wielu lat nie mieszka już w Ostródzie, to czuje się z nią związana, a ostródzianie również o niej pamiętają. 1 maja 2004 roku Pani Krystyna otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Ostródy. Cały czas związana jest z naszym miastem. Na jeziorze Drwęckim rozgrywane są co roku regaty pod jej honorowym patronatem, na które, jeśli zdrowie pozwała przybywa..

31 sierpnia 2020 roku w ostródzkim zamku odbyła się uroczysta XXX II sesja Rady Miasta Ostróda w sprawie nadania skwerowi z fontanną rybaka, między Bulwarem Europejskim, a ul. Mickiewicza imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz. Honorowym gościem podczas sesji była właśnie Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, która odwiedziła Ostródę wraz z mężem Wacławem Liskiewiczem.

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *