WYDAWNICTWO „RETMAN” WALDEMARA MIERZWY Z DĄBRÓWNA NAGRODZONE

W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród literackich „Wawrzyn 2018. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Literacka nagroda Warmii i Mazur została przyznana już po raz 15. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

WAWRZYN 2018 – Literacka Nagroda Warmii i Mazur trafiła do Anny Matysiak za książkę „Tyle nieznanych ryb”. Z kolei Wojciech Hieronymus Borkowski otrzymał nagrodę publiczności za „List z detencji”.

Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze: Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Retman, Wydawca: Waldemar Mierzwa;

Projekt, skład i przygotowanie do druku: Tomasz Ciciński za książkę „Dawne Nowe Miasto Lubawskie w stu ilustrowanych opowieściach” Dariusza Andrzejewskiego

Podczas uroczystości bibliotekom z województwa warmińsko-mazurskiego przyznany został także tytuł Bibliotheca Bona, który otrzymują instytucje wyjątkowe, aktywne w działaniu i wyróżniające się inicjatywnością, a przede wszystkim doskonałą współpracą na linii biblioteka-organizator.

POZOSTAŁE WYRÓŻNIENIA:
Bibliotheca Bona 2018

Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim – wyróżnienie dla biblioteki pełniącej zadania powiatowe oraz najaktywniejszej placówki w głosowaniu internetowym

Tytuł „Amici Librorum”
Przyznany przez dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz siódmy. Wyróżniamy nim przyjaciół bibliotek i książki – osoby aktywne, wzbogacające nasze zbiory o szczególnie cenne i wartościowe publikacje.

W tym roku tytuł „Amici Librorum” otrzymała  Barbara Willan za ofiarowanie Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie prywatnego księgozbioru śp. Tadeusza Willana, wieloletniego dziennikarza, redaktora naczelnego „Masurische Storchenpost”, przewodniczącego Stowarzyszenia Mazurskiego. Księgozbiór w języku polskim i niemieckim jest niezwykle cenny ze względu na jego wartość regionalną.

Drugim wyróżnionym został  Wojciech Malinowski z Olsztyna, który przekazał bibliotece cenny i unikatowy zbiór książek, czasopism i dokumentów życia społecznego, należący do jego ciotki Krystyna Kurto. W kolekcji znalazły się zarówno zbiory przedwojenne, w tym o tematyce niepodległościowej i wilniana, jak i rzadkie dokumenty życia społecznego z powojennego Olsztyna. Część tego daru można już dziś oglądać w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej.

Tytuł „Czytelnik Roku”
Wyróżnienie przyznane przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie najaktywniejszemu czytelnikowi w minionym roku.
Tytuł „Czytelnika Roku 2018” otrzymał Arkadiusz Jasionowicz, która w minionym roku wypożyczył 305 zbiorów (książki – 121, audiobooki – 184) z zasobów WBP w Olsztynie.

Tytuł „Bibliotekarz Roku 2018”
Tytuł przyznawany pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przez Dyrektora od 2004 r. W tym roku został przyznany po raz szesnasty za osiągnięcia w roku 2018.

Nominacje do XV edycji nagrody WAWRZYN:

„Szkarłatna głębia” Krzysztofa Bochusa, Muza, 2018;
„List z detencji” Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego, Convivo, 2018;
„Marcepan na kredyt” Antoniego Janowskiego jako Tolo Szaleńczyk, Miniatura, 2018;
„Tyle nieznanych ryb” Anna Matysiak, Convivo, 2018;
„A działo się to… w Elblągu” Kazimierza KAZA Ostaszewicza, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2018.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *