WIĘŹNIOWIE SADZILI JUŻ LAS, TERAZ SPRZĄTAJĄ LEŚNY CMENTARZ WOJENNY

Koniec października to czas zadumy i porządkowania mogił. O te, które są na terenie lasów dbają nie tylko leśnicy. Na podstawie porozumienia Służby Więziennej z Lasami Państwowymi osadzeni z Zakładu Karnego w Barczewie, Oddział Zewnętrzny  w Kikitach już posadzili las na terenie Nadleśnictwa Wipsowo. A przez kilka ostatnich dni sprzątają cmentarz wojenny.

Zerbuń to niewielka miejscowość na Warmii. Znajduje się tu wiele mogił z I wojny światowej. To tu rozegrała się jedna z większych bitew na Warmii.

Cmentarz trudny do odszukania jest położony ok 2,5 km od wsi. Od drogi prowadzi ścieżka dalej w las. Na skraju ukazuje się kamienne ogrodzenie i krzyże. Do pierwszej części cmentarza , gdzie zostali pochowani żołnierze armii niemieckiej wchodzi się od strony południowej przez bramę. Cmentarz ma układ mogił w dziewięciu rzędach po trzy mogiły w rzędzie. Mogiły są obramowane kamieniami, na każdej dębowe krzyże. W centralnej części stoi duży krzyż i kamienna tablica.

Od strony północnej przylega cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej. Ma on kształt półkola. Również otoczony niskim kamiennym murkiem. W części środkowej co najmniej dwie zbiorowe mogiły i drewniany krzyż.
Pochowano na tym cmentarzu 191 żołnierzy armii niemieckiej i 154 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli podczas bitwy w dniu 26 sierpnia 1914 roku w rejonie wsi Biesowo, Zerbuń i Lutry.
Na tym samym cmentarzu pochowane jest małżeństwo, które dbało o cały cmentarz do 1945 roku – Klara i Józef Mazuch.
Uporządkowanie mogił, zapalenie zniczy jest możliwością okazania szacunku dla tych, którzy zapadli w lesie w wieczny sen..

O leśne miejsca pochówku dbają oczywiście także leśnicy z innych nadleśnictw RDLP w Olsztynie. Na przykład na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Młynary znajduje się jedenaście miejsc pochówku z różnych okresów historii naszego regionu. Miejscowi leśnicy rokrocznie otaczają te miejsca należytą opieką i pamięcią.

Źródło: Lasy Państwowe

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *