POZNALIŚMY 10 NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW 75-LECIA SPORTU NA WARMII I MAZURACH

Poznaliśmy laureatów plebiscytu na „10 Najlepszych Sportowców 75-lecia Sportu na Warmii i Mazurach”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Do pierwszego etapu zgłoszono około 100 sportowców, którzy swoimi wynikami i postawą zasłużyli na miano wybitnych. Z tego grona kapituła wybrała 25 i ci wzięli udział w ostatecznym głosowaniu.

Na podstawie wyników wyodrębniono złotą „11” (dwie osoby uzyskały tę samą liczbę głosów, więc postanowiono obie zakwalifikować do grona laureatów).

Organizatorami inicjatywy byli Fundacja „Olsztyński Laur Sportu” i portal internetowy WAMA-SPORT.

Laureaci Plebiscytu:

Eliasz Bartoszewicz
Najwybitniejszy w historii pięściarz Olsztyna i Warmii i Mazur. Przez całą wieloletnią bogatą karierę reprezentował barwy Budowlanych Olsztyn. Najwięcej sławy dostarczyły mu jubileuszowe XXX Mistrzostwa Polski rozegrane w 1959 roku w Poznaniu, kiedy to w finale spotkał się z legendarnym Tadeuszem Walaskiem – olimpijczykiem, wschodzącą gwiazdą światowego boksu amatorskiego. 3-krotny wicemistrz Polski. Brązowy medalista mistrzostw Polski.

Marian Bublewicz
Rodowity olsztynianin. Kierowca rajdowy, wicemistrz Europy z 1992 roku. Wielokrotny mistrz Polski (łącznie 21 tytułów). Twórca pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu automobilowego (Marlboro Rally Team Poland). W 1992 znalazł się na liście priorytetowej „A” FIA, wśród 31 najlepszych kierowców rajdowych świata. Według „Auto Moto Sport” najlepszy polski kierowca rajdowy XX wieku. Patron ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie.

Konrad Bukowiecki
Jeden z najlepszych zawodników w pchnięciu kula na świecie. Multimistrz i rekordzista świata w kategoriach młodzieżowych. Wyjątkowy talent poparty ogromną pracą i fachową opieką szkoleniową ojca Ireneusza Bukowieckiego. Wychowanek PKS Gwardia Szczytno, obecnie zawodnik AZS UWM Olsztyn. Złoty medalista Halowych ME (2017), srebrny medalista ME (2018), złoty i srebrny medalista Uniwersjady (2019 i 2017). Olimpijczyk z Tokio.

Stefan Grodzicki
Przez całą karierę związany z LKS Liski. Olimpijczyk z Monachium w skokach (1972) 16 miejsce indywidualnie i 12 miejsce drużynowo. Specjalista w skokach i ujeżdżaniu. Dwukrotny mistrz Polski juniorów w skokach. Mistrz Polski w ujeżdżaniu (1976), czterokrotny wicemistrz w tej specjalności. Trzykrotny wicemistrz Polski w skokach przez przeszkody.

Krzysztof Hołowczyc
Związany przez całą karierę z Olsztynem, wybitny kierowca i promotor rajdów samochodowych. Uczestnik rajdu Dakar (3 miejsce w 2015 roku). Mistrz Europy. Trzykrotny mistrz Polski i zwycięzca Rajdu Polski ( 3 razy), uczestnik Rajdowych Mistrzostw Świata, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Terenowych. Komentator telewizyjny, propagator bezpieczeństwa na drogach wśród zwykłych użytkowników.

Karol Jabłoński
Legenda polskiego żeglarstwa wodnego i lodowego. Wychowanek Bazy Mrągowo. Najbardziej utytułowany bojerowiec (multimedalista mistrzostw świata i Europy), uważany za prawdziwego profesjonalistę i to w każdym calu. O ile bojery traktuje jako hobby, zawodowo zajmuje się żeglarstwem morskim, specjalizując się w match racingu i regatach dużych jachtów. Jest jednym z najbardziej cenionych sterników na świecie.

Kacper Kozłowski
Zawodnik AZS UWM Olsztyn, związany z klubem przez całą karierę. Wielokrotny reprezentant Polski. Był w ekipie olimpijskiej w Pekinie (2008), ale ostatecznie nie wystartował. W reprezentacji największe sukcesy odnosił w sztafecie 4 razy 400 m. Brązowy medalista MŚ (Osaka 2007), złoty medalista HME (Belgrad 2017), Mistrz Europy wojskowych, wielokrotny medalista MP.

Stanisław Olszewski
Najwybitniejsza postać sportów motorowych Warmii i Mazur jeśli chodzi o jednoślady. Dwukrotny mistrz Europy w rajdach Enduro (1979, 1980). 10-krotny mistrz Polski w motocrossie. 2-krotny mistrz Polski w Enduro Mistrz i wicemistrz Pucharu Pokoju i Przyjaźni. Wielokrotny uczestnik sześciodniówki (zwycięzca w klasach). Posiadacz tytułu „Dżentelmena Sportu” przyznany za postawę w czasie zawodów sześciodniówki. Swoje doświadczenia przekazywał młodym adeptom motocrossu i enduro. Dwa lata pracował jako kaskader

Mirosław Rybaczewski
Wszystkie jego krajowe sukcesy związane są z AZS Olsztyn, który reprezentował przez 10 lat, od 1972 do 1982 roku. 3-krotny mistrz Polski ,3-krotny wicemistrz Polski , 2-krotny brązowy medalista (1975, 1982), 2-krotnie zdobywał Puchar Polski , 2-krotnie grał w finale PEZP, 167 razy wystąpił w reprezentacji Polski (1973-1980), złoty medalista MŚ w Meksyku (1974), złoty medal IO w Montrealu (1976). Dwukrotny uczestnik Pucharu Świata (2 i 4 miejsce), wicemistrz Europy (1975). Najlepszy Polski siatkarz 1976 roku w klasyfikacji „Przeglądu Sportowego”.

Maciej Sarnacki
Przez całe sportowe życie zawodnik Gwardii Olsztyn z przerwą na studia w AZS AWF Warszawa 2005-2010 Wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Polski w wadze powyżej 100 kg. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021) . Srebrny medalista Uniwersjady – (Shenzhen-2011), brązowy medalista tej imprezy (Kazań – 2013), brązowy medalista mistrzostw Europy (Kazań 2016) w turnieju drużynowym. Medalista najbardziej prestiżowych turniejów o Puchar Świata.

Ryszard Szparak
Zawodnik Gwardii Olsztyn. Na początku lat 80-tych najlepszy polski płotkarz. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980), w ME w Atenach (1982) – 4 miejsce w sztafecie 4 razy 400 m, finalista mistrzostw świata – 400 m ppł. (Helsinki 1983), 3 miejsce w Pucharze Europy, 5-krotny mistrz Polski (1980-1984), rekordzista kraju. Dwukrotnie w dziesiątce rankingu Track and Field News jako specjalista na 400 m ppł. (1982, 1983)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *