UWAGA! DZIŚ W NOCY ZNÓW MOGĄ NAS CZEKAĆ GWAŁTOWNE BURZE I WIATR DO 100 KM/H!

Czy dziś znów możemy obawiać się potężnych burz? Jest to całkiem prawdopodobne. Ostrzega przed nimi IMGW, kolejny raz sms-em otrzymaliśmy alert. Przed burzami przestrzega też nasz ekspert Arkadiusz Drozd.

Czy czeka nas powtórka sprzed dwóch dni?

IMGW ostrzega w powiecie ostródzkim przed burzami z gradem. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. W miarę rozwoju sytuacji ostrzeżenie może być aktualizowane. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to aż 85%. Ostrzeżenie obowiązuje Od: dziś, 14 lipca godz. 21:00 do godz. 6:00 rano jutro.
Podobne ostrzeżenia wydano dla okolicznych powiatów: olsztyńskiego, działdowskiego, iławskiego, nowomiejskiego, elbląskiego, nidzickiego, kętrzyńskiego lidzbarskiego i wielu innych w województwie warmińsko mazurskim i kraju.

Alert RCB

Przed gwałtownymi zjawiskami ostrzega także alert RCB:
Uwaga! Dzis, w nocy i jutro rano (14/15.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Zabezpiecz rzeczy, ktore moze porwac wiatr. Mozliwe podtopienia.

Nasz ekspert też ostrzega!

Nasz ekspert Arkadiusz Drozd pisze, że sytuacja na dzisiejszą noc jest bardzo dynamiczna. Obecność frontu polarnego, zatoki niskiego ciśnienia nad Niemcami dodatkowo duża chwiejność termodynamiczna, kinematyczna oraz spora dawka wilgoci przyczynią się do rozwoju burz, które mogą być gwałtowne!
Pierwsze z nich będą formować się na południu kraju, które będą wędrować na północ w obrębie linii zbieżności wiatru, który będzie czynnikiem napędzającym. W trakcie rozwoju sytuacji może dojść do powstania Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego ( MCS ) wbudowaną linią szkwału. Związku ze sprzyjającymi warunkami rozwijać będą się superkomórki burzowe niosące opady gradu do 5-7cm, dodatkowo mogą nieść również silne i bardzo silne porywy wiatru do 90-100 km/h ( w niektórych przypadkach nie można wykluczyć prędkości wiatru do 120-140 km/h)!
Z powodu nagromadzenia się bardzo dużej pary wodnej w powietrzu istnieje zagrożenie opadów deszczu o sumie wynoszącej do 50-60mm, które powodować mogą zalania, podtopienia i wystąpienia powodzi błyskawicznej. Ze względu na to, iż prognozy wskazują na największą aktywność burzową w pierwszej części nocy ( mogą trwać przez całą noc ) mogą rozwijać się trąby powietrzne ( szanse niewielkie ).
Na chwilę obecną jeszcze trudno określić w którym dokładnie kierunku poruszać będą się burze i jak będzie ona gwałtowna. Nie mniej jednak nie lekceważmy ostrzeżeń meteorologicznych nawet w przypadku gdy burze nie wystąpiły nad naszym powiatem. Takie warunki, które ja osobiście widzę zdążają się rzadko
Należy pamiętać, że burze mają charakter lokalny i w/w opis może być inny niż opisałem. Zachęcam do obserwacji radarów meteorologicznych oraz detekcji wyładowań wówczas sami będziemy mogli określić kierunek przemieszczania i ich siłę.
Radar opadów: http://radar-opadów.pl/
Detektor wyładowań: https://www.blitzortung.org/
Arkadiusz Drozd/red, foto: Arkadiusz Drozd

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *