UKRADLI SAMOCHÓD I JEŹDZILI NIM PO MIEŚCIE. OBAJ MIELI PO… 3 PROMILE

Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Taki zarzut usłyszał mieszkaniec Iławy. Mężczyzna z parkingu zabrał auto i jeździł nim ze znajomymi po okolicy. Okazało się, że w trasie zamienił się miejscami z pasażerem, który też chciał pojeździć pojazdem. Obaj kierujący byli pod znacznym działaniem alkoholu.

W czwartek 9 czerwca kilka minut po godzinie 9:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kradzieży samochodu. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Wstępnie ustalili, że auto zostało skradzione z parkingu niestrzeżonego znajdującego się przed jednym z iławskich bloków.

Policjanci z grupy dochodzeniowo –  śledczej na miejscu wykonywali czynności wspólnie z technikiem kryminalistyki kiedy to policjanci prewencji szukali skradzionego pojazdu. W trakcie czynności zostali poinformowani, że jakiś renault stoi na środku jezdni a po chwili zgłaszający dodał, że parkuje pod blokiem a kierowca jest pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że to skradzione w nocy auto. Policjanci zatrzymali kierowcę oraz pasażera renaulta. W trakcie dalszych czynności ustalili, że mieszkańcy Iławy zabrali stojący na parkingu samochód, który nie był zamknięty, a roztargniony właściciel zostawił w środku kluczyki. Następnie jeździli nim ulicami miasta.

Mężczyźni zmieniali się w trakcie jazdy dlatego funkcjonariusze zbadali trzeźwość kierowcy jak i pasażerów. Okazało się, że 48-latek kierował renaultem mając 3 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał prawa jazdy. Natomiast drugi kierowca miał 3,2 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnej celi. Policjanci ustalili, że z samochodu zniknął również fotelik dziecięcy.

Po wytrzeźwieniu 48-latek usłyszał zarzuty krótkotrwałego użycia pojazdu, kradzieży fotelika dziecięcego oraz kierowania samochodem pod działaniem alkoholu. Natomiast jego starszy kolega usłyszał zarzut kierowania samochodem pod działaniem alkoholu.

Kodeks karny za samo zabranie cudzego pojazdu w celu krótkotrwałego użycia przewiduje karę do 5  lat pozbawienia wolności.

(jk/md) (KPP Iława)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *