UROCZYSTE OTWARCIE NOWEGO WIADUKTU W OSTRÓDZIE

Wtorek 25 czerwca 2019r. to data, która zostanie zapamiętana przez wielu ostródzian. Tego dnia o godzinie 17:00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie wiaduktu kolejowego w Ostródzie na ul. Drwęckiej. Inwestycja ta nazywała się oficjalnie : „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z budową wiaduktu nad linia kolejowa nr 353 Poznań – Skandawa wraz z przebudową układu komunikacyjnego drogowo-kolejowego”.

Na uroczystość przybyli m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłowie Zbigniew Babalski i Jacek Protas, Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Burmistrz Miasta Zbigniew Michalak, zastępca burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko, były burmistrz, a obecnie radny Czesław Najmowicz, przedstawiciele Budimexu. Nie mogli przybyć senator Bogusława Orzechowska oraz marszałek Gustaw Marek Brzezin, którzy wystosowali specjalne okolicznościowe listy.

Tak mówił o niej m.in. podczas otwarcia burmistrz Zbigniew Michalak:

Ostróda ostatnimi czasy mocno postawiła na rozwój komunikacyjny. Połączona na bardzo popularnym szlaku Warszawa -Trójmiasto przecinającym się z innym, ważnym szlakiem Toruń-Ełk wreszcie doczekała się dwupasmowych obwodnic miasta z południa na północ oraz  z zachodu na wschód, dzięki czemu bezpieczeństwo komunikacyjne w samym mieście poprawiło się.

W parze z jakością komunikacji na obrzeżach miasta idą również działania w jego centrum. Od lat wielkim problemem dla Ostródy były tory kolejowe przecinające miasto na dwie części. Jednym z rozwiązań tego problemu jest oddany do użytku dziś 25 czerwca br. wiadukt. Ma on udrożnić i usprawnić ruch w mieście. Idzie to również w parze z planem budowy kolejnych skrzyżowań-rond.

Projekt był finansowany ze środków rezerwy subwencji ogólnej państwa na lata 2018. Całkowita wartość inwestycji wyniosła  28 929 273,67 zł, natomiast środki z rezerwy subwencji ogólnej 15 467 700,00 zł. Powiat zainwestował w ten projekt 349 583,27 zł, natomiast Gmina Miejska Ostróda – 13 111 990,48zł. Pozwolenie na budowę uzyskano w grudniu 2017 a w marcu 2018 roku rozpoczęto roboty budowlane. Od 20 lat czyniono starania o budowę tego obiektu.

Chciałbym pogratulować i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji, a w szczególności Panu Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, który wspierał nasze samorządy w realizacji tego zadania.

Dziękuję Radnym, Przewodniczącym Rad, Włodarzom i przede wszystkim mieszkańcom. To Wy nas motywujecie do działania, to właśnie dzięki Wam jesteśmy zdeterminowani do tego by pozyskiwać środki i realizować inwestycje. Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie przez długie lata dobrze służyć mieszkańcom naszego regionu. Kłaniam się nisko i z tego miejsca dziękuję każdemu z osobna.

Po przemówieniach dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, a jako pierwsze na nowo wybudowany wiadukt wjechały samochody zabytkowe prywatnych właścicieli i firmy Best Classic Cars z Ostródy oraz motocykliści z AMK Drwęca i Hell Boys.

A jakie, drodzy czytelnicy Wasze pierwsze wrażenia? Jechaliście już nowym wiaduktem?

Pełną fotogalerię z tej uroczystości znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/pg/OstrodaFlesz/photos/?tab=album&album_id=690224121437985

Tekst: red. \ zdjęcia: Janka Gukiewicz, Łukasz Matuszka

 

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *