ODESZŁA KPT. KRYSTYNA CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ, ZWIĄZANA Z OSTRÓDĄ ŻEGLARKA

Napłynęła do nas smutna wiadomość. Odeszła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, związana z Ostródą żeglarka, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Jeszcze wczoraj w Ostródzie odbywały się regaty pod jej patronatem, a dziś Akademicki Klub Morski w Gdańsku poingormował o śmierci Pani Kapitan.

W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu – nie tylko tego fizycznego – bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” – czytamy na stronie AKM w Gdańsku.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, od wielu lat związana była z Ostródą. W marcuminęła dokładnie 45 rocznica rozpoczęcia rejsu, zaś w kwietniu 43 lata od jego zakończenia

10 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła z Las Palmas w swój rejs na jachcie „Mazurek”, jednak z powodu drobnych awarii musiała zawrócić do portu. Po naprawie ponowny start nastąpił 28 marca.

Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Rejs trwał 2 lata. 20 marca 1978 roku żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata przepływając samotnie 28 696 mil morskich, a w kwietniu tego roku powróciła do Las Palmas. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą, która opłynęła kulę ziemską. Jej konkurentka, Nowozelandka Naomi James  dokonała tego 39 dni później.

Żeglarka urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Tuż po wojnie wraz z rodziną przeprowadziła się do Ostródy. Tutaj chodziła do szkoły i zdobywała żeglarskie patenty, pierwsze kroki stawiając między innymi na Jeziorze Drwęckim. Mimo iż, od wielu lat nie mieszkała już w Ostródzie, to czuła się z nią związana, a ostródzianie również o niej pamiętali. 1 maja 2004 roku Pani Krystyna otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Ostródy. Na jeziorze Drwęckim rozgrywane są co roku regaty pod jej honorowym patronatem, na które, jeśli zdrowie pozwała przybywała.

31 sierpnia 2020 roku w ostródzkim zamku odbyła się uroczysta XXX II sesja Rady Miasta Ostróda w sprawie nadania skwerowi z fontanną rybaka, między Bulwarem Europejskim, a ul. Mickiewicza imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz. Honorowym gościem podczas sesji była właśnie Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, która odwiedziła Ostródę wraz z mężem Wacławem Liskiewiczem.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *