ODESZŁA KRYSTYNA ANDRZEJEWSKA ps. BIRUTA – ŻOŁNIERZ AK, BYŁA ORDYNATOR W OSTRÓDZKIM SZPITALU

Jak poinformował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Kołow Ostródzie, dziś, 19 kwietnia 2021 r. w godzinach porannych odeszła na wieczną wartę Pani por. Krystyna Andrzejewska ps. Biruta, żołnierz Armii Krajowej, lekarz pediatra, dawny ordynator oddziału dziecięcego szpitala w Ostródzie.

Pani Krystyna (z domu Tadzik) urodziła się w przedwojennej Warszawie 2 września 1926 roku. Do Armii Krajowej wstąpiła w 1942 roku, została zaprzysiężona i przyjęła wówczas pseudonim Biruta.
W czasie okupacji uczęszczała na tajne nauczanie. Następnie walczyła w Powstaniu Warszawskim, pełniła funkcję sanitariuszki w VI Obwodzie Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, 2 Rejonie, Zgrupowaniu 654, w Punkcie Sanitarnym przy ul. Kawęczyńskiej. Po upadku Powstania Warszawskiego przeszła przez Dulag 121 Pruszków. Następnie w Grupie „Kampinos”.
Po wojnie ukończyła studia medyczne i została skierowana do szpitala w Ostródzie, gdzie pracowała najpierw jako lekarz pediatra a później jako ordynator oddziału dziecięcego.
W 1990 roku wstąpiła do utworzonego w Ostródzie Koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego pierwszym prezesem był por. Tadeusz Wojno ps. „Raszyn” i była członkiem tego koła do jego rozwiązania w 2012 roku. W 2018 roku na mocy Programu ŚZŻAK „Kontynuacja” uczestniczyła w reaktywowaniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, do którego oprócz niej należało czterech żołnierzy Armii Krajowej z powiatu ostródzkiego oraz dziewięciu członków nadzwyczajnych, nieposiadających uprawnień kombatanckich.
Pani Krystyna chętnie spotykała się z członkami Koła, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej z 42blp z Morąga. Uczestniczyła w uroczystościach organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie. W 2019 roku na wniosek prezesa Koła otrzymała Medal Pamiątkowy „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
O śmierci Pani por. Krystyny Andrzejewskiej powiadomiła członków Koła ŚZŻAK opiekunka zmarłej. Termin pogrzebu zostanie podany do wiadomości po otrzymaniu informacji od rodziny.
Źródło: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Ostródzie

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *