MIĘDZYNARODOWY ZNAK „POMÓŻ MI”! – WAŻNY SYGNAŁ DOT. PRZEMOCY DOMOWEJ

Problem przemocy domowej nasilił się znacznie w ostatnim czasie, kiedy z powodu koronawirusa ofiary były zmuszone przebywać w zamknięciu ze swoimi oprawcami.

Będąc pod ciągłą kontrolą nie miały możliwości szukać pomocy i poinformować, że coś złego dzieje się w ich domach.

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie.
Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w Internecie.

Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1.    Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
2.    Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
3.    Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc lub zawiadom organizacje zajmujące się problemem przemocy domowej:
– Niebieska Linia: 800 120 002
– Centrum Praw Kobiet: 600 070 717

lub skorzystaj z aplikacji „TWÓJ PARASOL”. Aplikacja na telefon www.twojparasol.com, to narzędzie stworzone w celu skutecznego wsparcia osób zagrożonych przemocą.

WWiM

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *