MEDAL DLA KRYSTYNY ANDRZEJEWSKIEJ ZA ZASŁUGI DLA ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ZOŁNIERZY AK

7 grudnia Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak wręczył Krystynie Andrzejewskiej ps. Biruta medal za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Z wnioskiem o odznaczenie do SZZAK w Warszawie wystąpił Wojciech Gudaczewski.

Krystyna Andrzejewska ps. Biruta wstąpiła do Armii Krajowej w 1942 roku. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, pełniła funkcję sanitariuszki w VI Obwodzie Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, 2 Rejonie, Zgrupowaniu 654, w Punkcie Sanitarnym przy ul. Kawęczyńskiej.

Po upadku Powstania Warszawskiego przeszła przez Dulag 121 Pruszków. Następnie była w Grupie „Kampinos”.

Po wojnie ukończyła studia medyczne i została skierowana do szpitala w Ostródzie, gdzie pracowała najpierw jako lekarz a później jako ordynator oddziału dziecięcego.

Pani Krystyna Andrzejewska ps. Biruta po 1991 roku była członkiem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, do czasu jego rozwiązania w styczniu 2012 r. Chętnie, w miarę swojego stanu zdrowia, spotyka się z młodzieżą, uczestniczy w spotkaniach patriotycznych, organizowanych w szkołach i organizacjach pozarządowych.

W 2018 roku w wieku 92 lat zgodziła się reaktywować Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, pełni funkcję Prezesa Honorowego. 

Źródło: Fanpage Miasto Ostróda

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *