W okresie od 17 kwietnia 2023 r. do 21 lipca 2023 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa na terenie Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Na terenie Powiatu Ostródzkiego tegoroczna kwalifikacja wojskowa odbywać będzie się w terminie od 17 kwietnia 2023 r. do 18 maja 2023 r.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2004 roku tzw. „rocznik podstawowy”. Oprócz nich stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003 tzw. „roczniki starsze”, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 2001-2002, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.
Wezwanie do kwalifikacji wojskowej obejmuje również kobiety urodzone w latach 1999 – 2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydawanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej.
Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie.
Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.
Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe. Osoby, które tego nie zrobią bez uzasadnienia przyczyny, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję; grozi im za to również kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.
Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej jest budynek:
Centrum Użyteczności Publicznej (s.232, 237, 238, 239) ul. Jana III Sobieskiego 9,
14-100 Ostróda.
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia:
- wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta):
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
- powiatowej komisji lekarskiej – dokumentację medyczną, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o których mowa w art. 62 ust. 4 ustawy;
- szefowi wojskowego centrum rekrutacji:
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe
- potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.