HALO KSIĘŻYCA WIDZIANE WCZORAJSZEJ NOCY NAD POWIATEM OSTRÓDZKIM

Wczoraj mogliśmy obserwować dość nietypowe zjawisko na naszym nocnym niebie. Kilku naszych czytelników informowało nas o widocznym efektem „halo” wokół księżyca, czyli widocznym pierścieniu wokół niego. Jeden z nich, Pan Marek Piotr podesłał nam nawet zdjęcie. Trzeba przyznać, że widok dość niecodzienny.

Widzieliśmy już efekt halo wokół słońca, tym razem naszemu czytelnikowi udało się uchwycić ten efekt, jednak tym razem wokół księżyca. Nie był to odosobniony przypadek, bo dostaliśmy także informacje  od innych osób z różnych miejsc powiatu.

Jak pisał do nas wczoraj późnym wieczorem Pan Marek Piotr:

Taki mamy piękny księżyc nad Durągiem (Gmina Ostróda).

Rzeczywiście – widok piękny i niecodzienny.

Jak zachodzi efekt halo?

Jak podaje wikipedia, jest to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.

Za zdjęcie bardzo dziękujemy Marek Piotr M.

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *