SZTUKA FORMY – WERNISAŻ WYSTAWY OBRAZÓW Z KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA W OSTRÓDZIE

Sobotnie popołudnie 29 czerwca można było spędzić w ostródzkim zamku poznając dzieła wybitnych polskich artystów. Stało się tak za sprawą otwarcia dwóch wystaw.  Z tej również okazji zamek w Ostródzie odwiedziło wielu znamienitych gości.

O godz. 16:00 w sali reprezentacyjnej rozpoczął się wernisaż wystawy „Sztuka Formy”, na której zaprezentowano obrazy wybrane z kolekcji Wojciecha Fibaka. Otwarcia dokonał sam legendarny polski tenisista i jednocześnie właściciel kolekcji, którego niedawno spotkała olbrzymia strata. Kilka dni temu odeszła bowiem mama Wojciecha Fibaka, dzięki której jak sam powiedział „załapał” pasję kolekcjonerską.

Mimo tego zdecydował się on odwiedzić Ostródę. My zaś ze swej strony składamy Wojciechowi Fibakowi kondolencje z powodu odejścia jego mamy.

Rozmowę z legendą polskiego tenisa i pasjonatem sztuki poprowadziła Anna Zapaśnik Baron z Centrum Kultury w Ostródzie. W jej trakcie poruszono wiele tematów od sportowych, przez życie prywatne, aż po te dotyczące miłości do sztuki współczesnej.

Historię dzieł prezentowanych na wystawie przybliżył jej kurator Max Gielniewski.

Kilka jego słów o dziełach prezentowanych na wystawie:

Sztuka formy, to sztuka kwestionowania kodów estetycznych, sztuka dotykania istoty kompozycji i tworzenia własnej wersji tych kodów i ich esencji. (…) sztuka formy jest najbliższa sztuce graficznej; ta zaś rozwinęła się w latach 60-tych w polską szkołę plakatu uznaną za najbardziej nowatorską na arenie międzynarodowej.

Był także uroczysty toast, gratulacje i podziękowania składane m.in. przez burmistrza Zbigniewa Michalaka i jego z-cę Agnieszkę Majewską-Pawełko oraz Juliana Pawłowskiego, Annę Zapaśnik Baron i Renatę Ferens-Paszkiewicz z Centrum Kultury w Ostródzie.

Specjalnie z okazji otwarcia wystawy odwiedzili Ostródę wybitni artyści. Byli to: Janusz Akerman oraz Andrzej Nowacki. Prace tego ostatniego twórcy można zobaczyć na wystawie „Sztuka Formy” w ostródzkiej Galerii Sztuki. Są tu prezentowane obrazy polskich artystów tworzących głównie w latach 50., 60. , 70. ubiegłego wieku w opozycji do socrealistycznego kultu siły. Można więc obejrzeć m.in. dzieła:  Jana Berdyszaka, Zbigniewa Gostomskiego, Mieczysława Janikowskiego, Jerzego Kałuckiego, Bronisława Kierzkowskiego, Kajetana Sosnowskiego, Jana Ziemskiego, Tomasza Kawiaka czy Jerzego Grochockiego. 

Na wystawę zapraszają organizatorzy Centrum Kultury w Ostródzie, Galeria Fibak z Warszawy oraz Galeria Sztuki Zamek w Ostródzie.  Można ją oglądać do końca sierpnia w Galerii Sztuki Centrum Kultury w Ostródzie, Zamek, ul. Mickiewicza 22.

Czynna od wtorku do soboty w godz. 10:00-18:00, w niedziele od 10:00 do 16:00.
Bilety: normalny 3 zł, ulgowy 2 zł.

Otwarcie drugiej wystawy, które miało miejsce również 29 czerwca, ale o godz. 18:00 opisaliśmy tutaj: WYSTAWA MALARSTWA KATARZYNY KOPAŃSKIEJ „MOJE MILLEFLEUR” W OSTRÓDZKIM MUZEUM

 

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *