Zamknij

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII

20:06, 04.05.2022 redakcja Aktualizacja: 20:17, 19.02.2024

W dniach 12-26 czerwca 2022 roku zaplanowano niezwykłe wydarzenie I Flis Kanałem Elbląskim. Będzie to 150 kilometrowy spław ponad 100 - metrową tratwą Kanałem Elbląskim od miejsca jej powstania czyli od bindugi Glimy (Gmina Miłomłyn, Powiat Ostródzki) przez Iławę, Miłomłyn, Małdyty, Gminę Rychliki do Elbląga. Całą trasę możecie zobaczyć na infografice promującej wydarzenie.

Nasza infografika to nieprzypadkowy obrazek. Zdjęcie wykorzystane na plakacie o flisie pochodzi z numeru 6 amerykańskiego "The National Geographic Magazine" z 1928 r. Bogato ilustrowany artykuł "Odradzające się Niemcy" (Renascent Germany, autorstwa Lincolna Eyre) z grudnia 1928 r. poświęcony był Niemcom, a konkretnie odradzającym się kulturowo i gospodarczo Niemcom po przegranej wojnie światowej.

 

Prezentowana fotografię wykonano z pokładu statku pasażerskiego, z prawej strony widać reling górnego pokładu, na odcinku pomiędzy pochylnią Całuny a jeziorem Druzno.

Fotografia dostarcza ponadto wielu informacji o tratwie. Popatrzmy na nią uważnie.

Na pierwszym planie znajduje się małą płaskodenna łódź wiosłowa, typowa dla tego czasu i regionu. Łódź służyła komunikacji z lądem oraz do wywożenia kotwicy na odległość ok 200 m przed tratwę. Lina tej kotwicy była wybierana kołowrotem widocznym na dalszym końcu tafla znajdującego się na pierwszym planie. Drugi kołowrót znajduje się na samym końcu tratwy, na najdalszym planie.

Tafle wyposażone w kołowroty zestawiano obok siebie, wybierając na przemian liny wywożonych kotwic, tak aby tratwa nie zatrzymała się.

Tratwa niesie sosnę taborską, a tratwa, która popłynie w czerwcu Kanałem Elbląskim zostanie zbudowana dokładnie tak jak na fotografii. Z 5 bali o średnicy 0,5 m, z szałasem krytym trzciną. Na Kanale Elbląskim tratwy nie mogą być szersze niż 2,5 m dlatego szałas zajmuje całą szerokość tafla. Aby umożliwić komunikację, na dole przymocowano do szałasu żerdź umożliwiającą przechodzenie po niej.

Na pokładzie znajduje się sprzęt: wiosła pychowe, bosaki, żerdzie, liny. W skrzyniach znajdują się narzędzia, w słojach i garnkach czeka posiłek. Uważny obserwator zauważy także flisaka, który odpoczywa w szałasie, widoczne są czubki jego butów a odzież suszy się na szałasie.

To najdokładniejsze i najlepiej zachowane zdjęcie, odnalezione wiele lat temu przez Cezarego Wawrzyńskiego.

Więcej na temat I Flisie Kanałem Elbląskim przeczytacie w artykułach poniżej:

KANAŁEM ELBLĄSKIM 100-METROWĄ TRATWĄ Z IŁAWY DO ELBLĄGA PRZEZ MIŁOMŁYN, MAŁDYTY I GM. RYCHLIKI

OCALMY OD ZAPOMNIENIA: SZUKAMY ZDJĘĆ FLISAKÓW-OSTATNI, ZYGMUNT GRYCUK, ODSZEDŁ W MARCU

O FLISIE I TRATWIE ZE 120-LETNIEJ SOSNY - ROZMOWA Z PREZESEM STOWARZYSZENIA NAVICULA

[DAWNY]1708370224008[/DAWNY]

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%