ZOSTAWIŁ ŚMIECI W LESIE. DOSTAŁ MANDAT 600 ZŁ I MUSIAŁ JE POSPRZĄTAĆ

30 maja 2023 roku w godzinach rannych na terenie leśnictwa Strzała w Nadleśnictwie Dobrocin monitoring wizyjny zarejestrował  pojazd z przyczepką wypełnioną śmieciami. Te ostatnie pozostały w lesie.

Straż leśna Nadleśnictwa Dobrocin ustaliła sprawcę czynu. Winowajca oprócz posprzątania odpadów został ukarany grzywną w wysokości 600 złotych za wykroczenia tj.: wjazdu do lasu pojazdem silnikowym i za wyrzucenie śmieci. Sprawca tłumaczył się twierdząc, że nie wyrzucił śmieci do lasu tylko pozostawił je tam do najbliższej  soboty, ponieważ potrzebna mu jest pusta przyczepka do przewozu piasku, a w sobotę po te śmieci by przyjechał i je z lasu zabrał.

Zaśmiecanie lasu jest szkodnictwem leśnym z rodzaju bezprawnego korzystania z lasu, do którego należą również m.in. niedozwolone wjazdy do lasu, obłamywanie gałęzi (stroiszu), pozyskiwanie mchu, puszczanie psa luzem oraz stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Każdego roku Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie śmieci wyrzucanych do lasów. W leśnych ostępach lądują nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także stare opony, sprzęt AGD i RTV, samochody, części z warsztatów samochodowych, czy niebezpieczne substancje. Nasze lasy mimo wielu akcji i apeli toną w śmieciach!
Tekst i foto: Straż Leśna Nadleśnictwo Dobrocin

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *