ZMARŁ POR. EDWARD SUDOŁ ŻOŁNIERZ ARMII KRAJOWEJ

Pan Edward urodził się 2 września 1931 roku w miejscowości Obojnia pow. Tarnobrzeg. W czasie II wojny światowej jako nastoletni chłopak brał udział w samoobronie Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP,(w latach 1939 – 1945) przed formacjami zbrojnymi OUN -UPA. Był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK.

 

W czasie PRL był przez komunistów prześladowany jako żołnierz Armii Krajowej. Po 1990 roku był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie. Uczestniczył w uroczystościach państwowych w poczcie sztandarowym ŚZŻAK, jako dowódca pocztu sztandarowego. Aktywnie działał na rzecz organizacji kresowych i kombatanckich. Za swoją działalność na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Pan Edward był wielokrotnie odznaczany: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem Pro Memoria, Odznaką Pamiątkową 2 OSK, Odznaką Pamiątkową Armii Krajowej „Akcja Burza”.

Pan por. Edward Sudoł chętnie spotykał się z młodzieżą: ze Strzelcami z Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd, z żołnierzami 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, z członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie. Młodzi ludzie zawsze z uwagą słuchali opowieści Pana Edwarda o walkach w obronie niepodległość naszego kraju i odwiedzali żołnierza Armii Krajowej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Teraz będzie tych spotkań brakowało… .

Pan Edward Sudoł zmarł 3 marca 2020r. w wieku 89 lat.
Cześć Jego Pamięci!

Składamy Rodzinie śp. por. Edwarda Sudoła wyrazy współczucia.

Źródło: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, tekst: Wojciech Gudaczewski – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *