ZERWANE DACHY W TYROWIE I SZCZEPANKOWIE, KOLEJNA EWAKUACJA HARCERZY, POWALONE DRZEWA, ZALANE BUDYNKI

Kolejny raz w ciągu czterech dni przez powiat ostródzki przeszła potężna burza. W piątek 16 lipca po godzinie trzynastej nad powiatem ostródzkim przetoczyła się nawałnica.

Padał intensywny deszcz, wiał silny wiatr i występowały wyładowania atmosferyczne. Podobnie jak to miało miejsce w poniedziałek, w ciągu niespełna godziny do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Ostródzie wpłynęło ponad 90 zgłoszeń o powalonych drzewach na drogi i chodniki, czy zalanych przez wodę budynkach.

Silny wiatr zerwał dachy z budynków: gospodarczego w Tyrowie, a w Szczepankowie z mieszkalnego. Na drodze frontu burzowego znalazł się obóz harcerski w okolicach miejscowości Białka w gminie Łukta. Przed nadejściem burzy do obozu z informacją o zbliżającym się zagrożeniu udała się funkcjonariuszka ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP. Wspólnie z kadrą obozową przeprowadziła ewakuację 68 harcerzy w wyznaczone miejsce bezpieczne, gdzie przeczekali ulewę. Obozowisko znajdowało się w głębi lasu, a intensywne opady deszczu zamieniły drogi leśne w grzęzawisko. Dojazd do obozu był możliwy tylko przy wykorzystaniu samochodów terenowych.

Zdecydowano, że obozowicze będą ewakuowani do szkoły podstawowej w Łukcie. Operację transportu harcerzy przeprowadzili wspólnie strażacy z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP, okolicznych jednostek OSP oraz leśnicy z Nadleśnictwa Miłomłyn, koordynował ją Zastępca ostródzkiego Komendanta Powiatowego PSP. Do Łukty przybył także Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

O całej sytuacji poinformowany został Premier RP Mateusz Morawiecki, który przebywał z wizytą w Miłakowie. Premier przerwał robocze spotkanie w Miłakowie i udał się wraz z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim do szkoły podstawowej Łukcie. Pan Premier spotkał się z harcerzami i służbami biorącymi udział w ewakuacji. Na odprawie zdecydowano, że rzeczy osobiste harcerzy i infrastruktura obozowa będzie przetransportowana do bazy harcerskiej w powiecie olsztyńskim. Operację tą wraz ze strażakami przeprowadzili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W działania ratownicze po przejściu burzy zaangażowane były niemal wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu ostródzkiego.

opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. bryg. Katarzyna Wiśniewska, st. kpt. Bogdan Grzymowicz

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *