ZAMKNIĘCIE WYSTAWY „ADOLFO WILDT ZAPOMNIANY GENIUSZ” W MBP W OSTRÓDZIE

Wczoraj, w czytelni MBP w Ostródzie, odbyło się spotkanie zamykające pierwszą w Polsce wystawę prezentującą twórczość włoskiego artysty Adolfo Wildta.Inspiracją do przygotowania tego wydarzenia  było wcześniejsze spotkanie o  Johannie Larassie – malarzu ogrodów.

Prowadzący Tomasz Gudaczewski wygłosił prelekcję o Adolfo Wildcie-  wykonawcy rzeźby przedstawiającej głowę Larassa , która została „szczęśliwie” skradziona z parku w Dylewie.

Maska bólu- autoportret artysty

Włoski rzeźbiarz (1868-1931) zaistniał dzięki właścicielowi majątku w Dylewie – Franzowi von  Rose.  Przez 18 lat wykonywał rzeźby, które trafiały do Dylewa. Prace były dostarczane koleją.

Adolfo Wildt tworzył w marmurze. Wszystkie jego rzeźby mają dwoisty charakter – zmaganie się ducha z materią. Prace  sprawiają wrażenie delikatnych i łagodnych. Bierze się to stąd, że marmur jest  perfekcyjnie wypolerowany. Sztuki polerowania nauczył się Wildt  jako chłopiec, kiedy to pracował u znanych artystów.

Tomasz Gudaczewski podkreślał talent i wielkość mało znanego w Polsce rzeźbiarza. Wskazywał na zaniedbania, które doprowadziły do tego, że rzeźby z majątku w Dylewie przepadły. Zachęcał do bliższego zapoznania się z sylwetką i pracami Adolfo Wildta oraz do odwiedzenia parku w Dylewie. Może komuś uda się poczuć atmosferę tamtych lat?

Organizatorzy: ARS ET LIBER i Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie

Sponsor; Drukarnia Miejska w Ostródzie

Zdjęcia: Janka Gukiewicz

 

Post Author: Janka Gukiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *