WRÓCILI ODNALEŹĆ GRÓB POLSKIEGO ŻOŁNIERZA, ZABITEGO PRZEZ BOLSZEWIKÓW W 1920 ROKU

15 maja br. żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powrócili pod Kolno, by odnaleźć grób polskiego żołnierza, zabitego z rąk bolszewików w 1920 roku. Pierwszy etap poszukiwań miał miejsce 24 kwietnia.

 W dniu dzisiejszym wróciliśmy z ciężkim sprzętem, aby kontynuować poszukiwania mogiły. Niestety teren z jakim się zmagamy jest trudny. Mimo wielu prób i pomiarów georadarem, nie znaleźliśmy dokładnego miejsca pochówku. Przerywamy poszukiwania z ogromnym smutkiem. W tym miejscu stanie pamiątkowa tablica, która będzie symbolicznym miejscem spoczynku bohatera walk 1920 roku. Pan Witold chodząc po lesie, często widzi cień błąkającego się żołnierza – taki właśnie obraz powstały na skraju lasu, przekazało na ręce gospodarza Stowarzyszenie Wizna 1939. – szer. Agnieszka Nurzyńska, 43blp.

Dziadek pana Witolda widział śmierć polskiego żołnierza i pochował go nieopodal swojego pola. Miejsce pochówku do dziś znaczy drewniany krzyż przybity do drzewa. Od pokoleń rodzina pana Witolda dba o leśną mogiłę i modli się za duszę Polaka. W poszukiwaniach udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 oraz żołnierze 4 i 5 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

 ppor. Anna Szczepańska, Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *