WERNISAŻ WYSTAWY OSTRÓDZKIEJ ARTYSTKI MICHALINY BETLEWICZ „RĘKAWICZKI ŁAJMY”

W czwartek 20 stycznia w Bibliotece Powiatu Ostródzkiego odbył się wernisaż i otwarcie wystawy prac ostródzkiej artystki Michaliny Betlewicz pt.”Rękawiczki Łajmy”.

Wystawa poświęcona jest kotom, które według legendy pochodzą od tej baltijskiej bogini.
Kota zesłali bogowie, by chronił ludzi przed klęską głodu.
Dawno temu, jeszcze przed potopem, pewna biedna kobieta, nie mogąc uporać się z plagą myszy, zwróciła się do bogini Łajmy z prośbą o pomoc. Litościwa pani zdjęła jedną rękawiczkę i upuściła ją na ziemię, a ta, za sprawą cudu, zamieniła się w kota. Odtąd koci ród zwano rękawiczkami Łajmy.
W starożytnym Egipcie był zwierzęciem świętym, utożsamianym z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Nordycka bogini miłości, płodności i magii Freya, jeździła powozem zaprzężonym w koty. Od momentu swego udomowienia kot stał się bohaterem licznych baśni i mitów jak również dzieł sztuki m.in. “Autoportret z kotem” Tsuguharu Foujita, “Portret Kobiety” Henri Rousseau, “Eiaha Ohipa” Paul Gauguin, “Julie Manet z kotem” Pierre-Auguste Renoir, “Pan i Pani Clark oraz Percy” David Hockney, “Kot w oknie” Hiroshige Utagawa, “Akt kobiecy na ukwieconej łące” Guido Cadorin, “Kot i krab na plaży” Pablo Picasso.
Michalina Betlewicz o sobie:
Jestem absolwentką Wydziału Sztuki na UWM. Tytuł magistra zdobyłam w 2018 roku w pracowni multimedialnej dr hab. Antoniego Grzybka prof UWM oraz w pracowni struktur wizualnych dr Anny Drońskiej. Współpracuję z Mariuszem Rzepką (#tatamariusz) dla którego tworzę ilustracje do czytanych przez niego bajek dla dzieci. Prowadziłam zajęcia plastyczne oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych “mama i ja” w MBP w Ostródzie. Tworzę prace tradycyjnie i cyfrowo, czasem łączę obie te techniki. Interesuje się folklorem, mitologią, sztuką, ezoteryką, religioznawstwem, antropologią. Fascynują mnie koty, które często są bohaterami moich prac.
Wystawa będzie czynna do 19 lutego, zapraszamy do Biblioteki Powiatu Ostródzkiego. Wstęp wolny!
Źródło: Biblioteka Powiatu Ostródzkiego

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *