WARSZTATY RATOWNICZE JEDNOSTEK OSP W POWIECIE OSTRÓDZKIM

W minioną sobotę, 26 października odbyły się warsztaty ratownicze komendanta powiatowego, dedykowane jednostkom ochotniczych straży pożarnych z powiatu ostródzkiego.

Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie zaprosił do udziału jednostki OSP z każdej gminy. W warsztatach udział wzięły OSP z: Dąbrówna, Frygnowa, Łukty, Miłomłyna, Miłakowa, Ornowa, Słonecznika, Strych Jabłonek oraz Wielkiego Dworu.

Ideą warsztatów było szkolenie jednostek OSP w czterech dziedzinach ratowniczych, z którymi najczęściej strażacy – ochotnicy spotykają się w naszym regionie. Druhowie musieli się wykazać umiejętnościami i wiedzą z zakresu: ratownictwa technicznego, ratownictwa wodnego, gaszenia pożarów wewnętrznych oraz dostarczania wody na duże odległości.

Zorganizowane były stanowiska, na których zainscenizowane były realistyczne sytuacje. I tak w przypadku ratownictwa technicznego strażacy wykazywali się umiejętnościami po potrąceniu pieszego przez samochód. Dodatkowym utrudnieniem było to, że manekin ćwiczebny imitujący człowieka, znajdował, się poda autem. Zadaniem na stanowisku ratownictwa wodnego, było podjęcie osoby poszkodowanej z wody.

Zarówno przy zadaniu technicznym jak i wodnym druhowie realizowali również zadania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Stanowisko pożarów wewnętrznych, zorganizowano w remizie OSP. Pomieszczenie zostało zadymione wytwornicą dymu. Tym razem strażacy uzbrojeni w oddechowe aparaty powietrzne musieli odnaleźć imitująca ogień lampę. Ostatnim zadaniem było przetłaczanie wody na dużą odległość, w przypadku pożaru lasu. Druhowie budowali magistralę wężową, którą nawadniali pompowaną wodą z jeziora. Operacja pobrania wody wykonywana była przy pomocy autopompy samochodu gaśniczego. Na każdym stanowisku było dwóch instruktorów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Strażacy PSP oceniali sposób realizacja zadań oraz wyjaśniali na bieżąco prawidłowy sposób wykonania.

Ponadto podczas ćwiczeń funkcjonariusze ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP, utworzyli prawdziwy sztab polowy oraz stanowisko dowodzenia. Idea warsztatów w takim stylu przypadła wszystkim uczestnikom do gustu. Wspólnie strażacy PSP i OSP uznali, że konieczne są kolejne edycje warsztatów ratowniczych. Zwieńczeniem trudów dnia był posiłek w postaci strażackiej grochówki.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. kpt. Marcin Wiśniewski

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *