W CZWARTEK W SZPITALU W OSTRÓDZIE BYŁO 15 WOLNYCH ŁÓŻEK, PIĘCIU WOLNYCH RESPIRATORÓW NIE MIAŁ KTO OBSŁUGIWAĆ

W woj. warmińsko-mazurskim w czwartek rano 22 października w szpitalach leczonych było 230 pacjentów z Covid-19, w tym 18 było podłączonych do respiratorów. Nowe ogniska zanotowano m.in. w szpitalu rehabilitacyjnym w Górowie Iławeckim, w szpitalu w Pasłęku i zakładzie leczniczo-opiekuńczym w Lubawie – poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w czwartek rano w regionie zajęta była jedna trzecia łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem tj. 230 łóżek było zajętych z puli 632 przygotowanych w szpitalach dla tzw. covidowych pacjentów. Te same dane wskazywały, że 18 pacjentów było podłączonych do respiratorów, w regionie jest w sumie 41 stanowisk OIOM z respiratorami dla zakażonych koronawirusem.

Z powodu zakażenia lub kwarantanny z pracy wyłączonych jest w regionie 580 pracowników służby zdrowia – zarówno lekarzy jak i pielęgniarek.

„Na razie nie brakuje miejsc w szpitalach, nie zapadła jeszcze decyzja o lokalizacji w naszym regionie szpitala polowego” – powiedział PAP rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek. Przyznał, że obecnie analizowane są zarówno potencjalne lokalizacje takiego szpitala oraz związana z nim logistyka.

W szpitalu w Ostródzie, który jest szpitalem koordynującym w woj. warmińsko-mazurskim w czwartek rano wolnych było 15 łóżek. „Sytuacja jest dynamiczna, zmienia się z godziny na godzinę” – powiedział PAP prezes tego szpitala Jacek Dudzin. Dodał, że w tym szpitalu z respiratorów korzysta 10 pacjentów. „Mamy jeszcze 5 respiratorów ale nie ma ich kto obsługiwać” – powiedział PAP Dudzin.

W szpitalu w Ostródzie pracuje kilku lekarzy, którzy zostali tu skierowani przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Dudzin powiedział PAP, że są to lekarze zarówno z Ostródy z POZ-tów, jak i z Olsztyna.

W czwartek w regionie po raz kolejny pobity został rekord zakażeń – odnotowano ich 312. „Nowe ogniska to szpital rehabilitacyjny w Górowie Iławeckim, gdzie zakażeni są rehabilitanci, szpital w Pasłęku oraz zakład opieki długoterminowej w Lubawie, gdzie przebywają osoby starsze, schorowane” – powiedział PAP Guzek.

Najwięcej zakażeń, 58, odnotowano w czwartek w Olsztynie.

Władze Elbląga, w którym przybyły kolejne 22 zakażone osoby, poinformowały w komunikacie, że „sytuacja epidemiologiczna w mieście niestety jest coraz trudniejsza”. „W Szpitalu Miejskim przebywa obecnie 48 pacjentów, w tym 24 na oddziale zakaźnym, 20 na oddziale chorób płuc oraz 4 na OIOM” – poinformowano.

W czwartek poinformowano też o śmierci kolejnych czterech osób. Według komunikatu służb prasowych wojewody 59-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Kętrzynie nie cierpiał wcześniej na tzw. choroby współistniejące. Pozostałe trzy zgony odnotowano w szpitalu w Ostródzie, zmarli to osoby w wieku 71, 80 i 85 lat. W sumie w regionie zakażenie koronawirusem przyczyniło się do śmierci 67 osób. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *