UROCZYSTOŚCI 611 ROCZNICY BITWY POD GRUNWALDEM – NIESTETY BEZ INSCENIZACJI

Z udziałem m.in. marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, wojewody warmiński-mazurskiego Artura Chojeckiego, ambasadora Litwy w naszym kraju Eduardasa Borisovasa czy arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza odbyły się uroczystości 611 rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym uroczystościom nie towarzyszyła inscenizacja Bitwy, o czym organizatorzy informowali już jakiś czas temu.

– Dumnie kultywujemy szlachetne dziedzictwo ziem Warmii i Mazur – napisał marszałek Brzezin. Grunwaldzka wiktoria, której 611. rocznicę dziś świętowaliśmy, na zawsze pozostanie przykładem braterstwa, odwagi i pojednania.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli – oby już w pełnej krasie, z tradycyjną inscenizacją – gremialnie celebrować piękną historię.
Wczoraj, w sobotę 17 lipca zorganizowano apel grunwaldzki z udziałem gości, także z Litwy, harcerzy, Stowarzyszenia Grunwald i wielu innych. Pod pomnikiem grunwaldzkim złożono kwiaty.
Oczywiście mimo, że inscenizacji nie było, nie mogło zabraknąć średniowiecznych rycerzy, z królem Władysławem Jagiełłą na czele.
Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku w lipcu wszyscy chętni znów będą mogli poczuć atmosferę wielkiej średniowiecznej bitwy, która odbyła się 15 lipca 1410 roku.
Foto: Gustaw Marek Brzezin

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *