tragedia na jeziorze Bujackim

TRAGEDIA NA WODZIE: ZATONĘŁA ŁÓDKA – 1 OSOBA NIE ŻYJE. W AKCJI TEŻ STRAŻACY Z OSTRÓDY

Do tragicznego zdarzenia doszło na jeziorze Bujackim, gdzie dwie osoby pływające łódką wpadły do jeziora. Na miejsce zdarzenia wezwano m.in. Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego Ostróda z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Nastolatka udało się uratować, niestety druga osoba pływająca łódką, 55-latek utonął.

W piątek 21 lipca około godz.11:30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że na jeziorze Bujackim (gm. Nidzica) wywróciła się łódka, którą pływały dwie osoby. Łódka zatonęła a ludzie znaleźli się w wodzie – potrzebna była pomoc.

We wskazane miejsce natychmiast skierowany został policyjny patrol, strażacy KP PSP w Nidzicy z łodzią. Zadysponowano również pobliską jednostkę OSP z Łyny oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Ostródy.

Na miejsce jako pierwsi dotarli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy wraz z druhem OSP w Łynie, który wskazał najlepszy i najszybszy dojazd do jeziora. Z uwagi na utrudniony dostęp do akwenu, funkcjonariusze musieli tam dostać się piechotą.
Policjanci wraz ze strażakiem OSP zlokalizowali miejsce przebywania jednego z uczestników zdarzenia. Słysząc dobiegające dramatyczne nawoływanie o pomoc, policjant wspólnie ze strażakiem weszli do jeziora i po pokonaniu przez bagnisty teren około 30 metrów, na krawędzi szuwarów zauważyli trzymającego się trzcin, będącego w wodzie 17-latka, którego wydostali na brzeg.

Jak szybko ustalili, nastolatek wraz w wujkiem pływał łódką, która w pewnym momencie wywróciła się i wraz z mężczyzną zniknęła pod powierzchnią wody.

Po około dwóch godzinach od otrzymania zgłoszenia, strażacy odnaleźli i wydobyli ciało mężczyzny. Ze względu na brak możliwości wodowania łodzi oraz trudny dojazd, dalsze działania podjęto w okolicach jednej z kładek.

Dwóch ratowników SGRW-N „Ostróda” wykorzystując sanie lodowe, wiosła oraz sprzęt do asekuracji przygotowany przez obecne na miejscu jednostki ochrony przeciwpożarowej przeszukało wskazane miejsca. Niestety nie udało się uratować życia 55-letniegomieszkańca gm. Nidzica, którego ciało ratownicy odnaleźli w wodzie. Po wydobyciu na brzeg obecny na miejscu ratownik Zespołu Ratownictwa Medycznego rozpoznał zgon.

Teraz policjanci wyjaśniają dokładnie przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Źródło: (ap/tm) KPP Nidzica /  asp.sztab. Andrzej Osowski KP PSP Nidzica, foto: bryg. Szymon Kokot

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *