STRAŻACY Z POWATU OSTRÓDZKIEGO ĆWICZYLI NA TERENIE NADLEŚNICTWA DOBROCIN

Organizacja sztabu kryzysowego, planowanie, logistyka i opracowanie najlepszej strategii w budowaniu linii obrony, a następnie gaszenie pożaru lasu, to wszystko było celem manewrów straży pożarnej.

W piątek 22 lipca odbyły się ćwiczenia ostródzkiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej pod kryptonimem „Las Dobrocin 2022”. Manewry przeprowadzono na terenie Nadleśnictwa Dobrocin. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie, Wojskowej Straży Pożarnej z Morąga i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Miłomłyna, Małdyt, Łukty, Jarnołtowa oraz Wielkiego Dworu. Jednym z elementów ćwiczeń była współpraca straży pożarnej z innymi podmiotami, w tym przypadku ze służbami leśnymi. Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin działali zarówno w powołanym sztabie kryzysowym, jak i wspólnie ze strażakami w terenie.

Jako założenie główne w ćwiczeniach przyjęto zorganizowanie i z wyprzedzeniem zbudowanie linii obrony przed nacierającym pożarem. Akcją gaśniczą dowodził st. kpt. Rafał Napiórkowski ostródzki Zastępca Komendanta Powiatowego PSP. Pod jego kierownictwem sztab akcji obliczył prędkość rozprzestrzeniania się pożaru, co pozwoliło odpowiednio dobrać ilość potrzebnych sił i środków, a także miejsce zbudowania linii obrony. Zadania zostały podzielone na odcinki bojowe. Zbudowano między innymi blisko dwukilometrową magistralę wodną, którą przy pomocy pompy wysokiej wydajności przetłaczano wodę z jeziora w głąb lasu do zbiorników buforowych. Strażacy dzięki takiemu rozwiązaniu mogli zachować ciągłość podawania wody na czoło pożaru. Służby leśne wykonywały przecinkę i pasy przeciwpożarowe. Przebieg ćwiczeń wspólnie obserwowali mł. bryg. Łukasz Jasiński Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie i Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrocin Szymon Nowak.

Ćwiczenia miały także na celu sprawdzenie środków łączności, sprzętu pożarniczego, a przede wszystkim utrzymanie sprawności służb terenowych. Manewry, które odbywały się na terenie Nadleśnictwa Dobrocin, przygotowane były, przy pomocy leśników, przez PSP w Ostródzie, tak aby jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze Służbą Leśną, mogły przećwiczyć koordynację na wypadek realnego zagrożenia. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z PSP Ostróda, OSP Małdyty, OSP Wielki Dwór, OSP Jarnołtowo, OSP Miłomłyn, OSP Łukta oraz Wojskowa Straż Pożarna Morąg.

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. bryg. Marcin Wiśniewski, Nadleśnictwo Dobrocin/S. Kozłowska

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *