Zamknij

ŚLUZA LEŚNIEWO GÓRNE - NIEZWYKŁY ZABYTEK UKRYTY W LESIE

19:40, 09.06.2023 redakcja Aktualizacja: 20:50, 19.02.2024

Zwiedzając Wilczy Szaniec bądź bunkry w Mamerkach warto wybrać się także w okolice miejscowości Leśniewo (Gmina Srokowo), aby tam zobaczyć śluzę Leśniewo Górne. Budowla ta jak i jej otoczenie robi niesamowite wrażenie.

Nasza rada: Posługując się nawigacją uważajcie, bo ta często prowadzi nas do miejsca, gdzie wejście na obiekt śluzy jest utrudnione. Może to stanowić problem szczególnie dla dzieci i osób mniej sprawnych. Dlatego warto dobrze wcześniej sprawdzić drogę, aby spokojnie móc dojść leśną ścieżką na miejsce. Jest taka lecz z jednej strony. Z drugiej strony idziemy po wysokim nasypie, z którego zejście do śluzy jest utrudnione.

Przy zwiedzaniu śluzy także uwaga! Można wejść do środka lecz tam baczną uwagę zwróćcie na dzieci gdyż nie ma żadnych zabezpieczeń przy kanale, który jest wypełniony zieloną wodą.

Teraz kilka faktów o tej budowli podanych za Encyklopedia Warmii i Mazur

HISTORIA:

Śluza w Leśniewie Górnym - Leśniewo I, niem. Oberschluese Fürstenau - jest jedną z 10 śluz, jakie miały powstać w systemie Kanału Mazurskiego i jedną z pięciu znajdujących się na terenie Polski. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Łynę i Pregołę. Miał służyć transportowi towarów (drewno, zboże, torf, węgiel, produkty przemysłowe) oraz odprowadzeniu nadmiaru wody z jezior mazurskich. Projekt jego budowy powstał w latach 1862-1864 i przewidywał budowę 10 śluz oraz 2 jazów mających zlikwidować różnicę poziomów wody wynoszącą 111,2m (Jezioro Mamry: 116,3 m n.p.m - rzeka Łyna: 5,1 m n.p.m). Kanał zaprojektowano tak, aby mogły w nim pływać statki o wyporności nieprzekraczającej 240 ton. Poprowadzony został głównie w specjalnych nasypach lub sztucznych wykopach, za wyjątkiem trzykilometrowego odcinka będącym jeziorem Rydzówka. Budowa została rozpoczęta w 1911 roku, a następnie przerwana w 1914 roku wybuchem wojny. Prace wznowiono dopiero 20 lat później, w 1934 roku i ponownie przerwała je wojna. Kanału nigdy już nie dokończono, pomimo że budowa wykonana była w 90% i brakowało tylko drobnych prac wykończeniowych przy niektórych śluzach.

OPIS:

Śluza w Leśniewie Górnym jest pierwszym obiektem od strony jeziora Mamry, od którego prowadził sztucznie wykopany kanał o szerokości od 20 do 25 m i głębokości 1,4-1,8 m. Woda znajdowała się w obwałowaniach wynoszących się nad okoliczny teren. Przed samą śluzą w Leśniewie Górnym kanał został zamknięty groblą ziemną. W tym miejscu powstała budowla hydrotechniczna o imponujących rozmiarach. Jej komora ma głębokość 21 m, szerokość 7,5 m, długość 46 m i spad 17,2 m. W stosunku do innych zaprojektowanych budowli miejscowa śluza charakteryzuje się największym spadem. Ocenia się, że budowla została ukończona w około 80%, a według innych źródeł w 60%. W konstrukcji betonowej nie zamontowano urządzeń technicznych np. zamknięcia w postaci zasuwy stalowej. Nie zdążono też doprowadzić do niej kanału. Na frontowej ścianie widać odcisk po zawieszonej niegdyś niemieckiej gapie, która ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.

CIEKAWOSTKA:

W pewnym oddaleniu od śluzy w Leśniewie Górnym znajduje się druga śluza Leśniewo Dolne, która jest obiektem nieukończonym i trudno dostępnym, zważywszy że stoi w dole zalanym wodą. Jej korpus ukończony został w około 20%, a według innych źródeł w 30%.

Zdjęcia: Ostróda Flesz

[DAWNY]1708372179713[/DAWNY]

 

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%