RUSZYŁA BUDOWA S16 BORKI WIELKIE – MRĄGOWO

2 sierpnia 2021 r. rozpoczęto prace budowlane na odcinku drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie-Mrągowo. W wydarzeniu wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wicewojewoda Sławomir Sadowski. Inwestycja potrwa do końca 2023 roku.

— Droga S16 to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód–zachód — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odcinek S16 Borki Wielkie-Mrągowo, w systemie Projektuj i buduj, realizuje firma PORR. Inwestycja jest kolejnym etapem budowy drogi ekspresowej S16 w województwie warmińsko-mazurskim. Nowy odcinek będzie miał długość około 16 km, w tym około 13 km w ciągu S16 i około 3 km obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku obwodnicy Mrągowa jednojezdniowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

— Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu. Dodatkowo obwodnica Mrągowa wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta — podkreślił minister A. Adamczyk.

— To wpływa na naszą gospodarkę, drogi są krwioobiegiem gospodarki. Wpływa również na pozycję województwa – dodał wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Część nowej trasy biegnie w starym śladzie, konieczne jest więc wybudowanie drogi serwisowej, równoległej do istniejącej DK nr 16, z której będą korzystać kierowcy w trakcie budowy. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy poprzez dwa węzły – Sorkwity i Bagienice. W ramach budowy powstaną również urządzenia ochrony środowiska, w tym trzy przejścia dla dużych zwierząt, zabezpieczenia akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

UW Olsztyn

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *