POŻAR DACHU W BUDYNKU WIELORODZINNYM W LICHTAJNACH (GM. OSTRÓDA) (FOTO+VIDEO)

Wczoraj, w sobotę 17 kwietnia około godz. 21:00 służby otrzymały zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym w Lichtajnach (Gmina Ostróda).

Gdy strażacy dotarli na miejsce okazało się, że palił się dach w budynku wielorodzinnym – bliźniaku z poddaszem użytkowym. Dom zamieszkany był przez 4 rodziny.

Jak poinformował nas st.kpt. Grzegorz Różański z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, gdy strażacy przybyli na miejsce, widoczny ogień wydobywał się już na zewnątrz. Pożarem objęte było poszycie dachowe i konstrukcja dachu. Działania gaśnicze strażaków skupione były na tym, aby dotrzeć do zarzewia ognia. Jak się okazało zamiar taktyczny był prawidłowy – udało się powstrzymać pożar, który nie przeniósł się na dalszą część budynku.

Po opanowaniu pożaru strażacy krok po kroku rozebrali część dachu, by dotrzeć do ewentualnych ognisk pożaru. Delikatnie przelewano też wodą ewentualne zarzewia ognia, sprawdzono pomieszczenia kamerą termowizyjną. Cały budynek został też sprawdzony pod kątem wydobywania się niebezpiecznych gazów.

W sumie z budynku jeszcze przed przybyciem strażaków ewakuowało się jedenaście osób – nikomu nic się nie stało, nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Spaleniu uległa część poszycia dachowego i konstrukcja dachu, częściowo zalaniu uległ jeden z pokoi, który znajdował się na poddaszu. Część budynku w którym powstał pożar, nie nadaje się do zamieszkania także z tego powodu, że w chwili obecnej nie ma on poszycia dachowego. Osoby tam mieszkające znalazły schronienie u rodziny. W drugiej, nietkniętej części budynku nadal można mieszkać.

Na miejscu pracowały trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostródzie w tym drabina mechaniczna oraz strażacy ochotnicy z OSP KSP Ornowo, OSP Idzbark, OSP Durąg, OSP Brzydowo.

Cała akcja gaśnicza trwała blisko 3 godziny. Dużo czasu zajęło rozbieranie poszycia dachowego i ewentualne docieranie do zarzewi ognia. Trwa ustalanie przyczyn powstania pożaru. Wstępnie wynika, że nie powstał on poprzez nieszczelność przewodu kominowego.

Na miejscu pracowały trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostródzie w tym drabina mechaniczna oraz strażacy ochotnicy z OSP KSP Ornowo, OSP Idzbark, OSP Durąg, OSP Brzydowo.

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *