PIĘĆ PIJANYCH OSÓB NA JEZIORZE NARIE W GMINIE MORĄG – JEDNA UTONĘŁA

Dwa dni temu pisaliśmy o 51-letnim mężczyźnie, którego ciało strażacy wyłowili z Jeziora Narie. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna wcześniej spożywał alkohol. Tego samego dnia policjanci zatrzymali jeszcze 4 osoby, które będąc pod wpływem alkoholu poruszały się jednostkami pływającymi po wodach. 

Przypomnijmy – w niedziele 21 lipca około godziny 4 rano w jeziorze Narie utonął 51-letni mężczyzna. Z relacji świadków wynika, że mieszkaniec Elbląga przed wejściem do wody spożywał alkohol. Na miejscu zdarzenia, pod nadzorem prokuratora pracowała grupa śledczych, która ustalała dokładny przebieg zdarzenia.

Tego samego dnia, na tym samym zbiorniku wodnym policjanci zatrzymali kolejne 4 osoby, które będąc pod wpływem alkoholu poruszały się jednostkami pływającymi. Rekordzistą okazał się 22-latek, który pływał kajakiem mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Obok 22-latka kajakiem pływał 20-latek, który też wcześniej spożywał alkohol. W pewnym momencie ich kajaki wywróciły się. Na szczęście nic nikomu się nie stało, bo w porę wyłowił ich policyjny patrol wodny. Obydwaj mężczyźni zostali przewiezieni na brzeg jeziora. Tam policjanci przebadali ich na zawartość alkoholu, przeprowadzili z nimi rozmowę na temat bezpieczeństwa i wręczyli mandaty.  Tego samego dnia mandaty za pływanie rowerem wodnym będąc po spożyciu alkoholu otrzymali 29-letni mężczyzna i 31-letnia kobieta.

Dzień wcześniej policyjni wodniacy z wód Jeziora Ruda Woda wyeliminowali 2 osoby, które poruszały się skuterami wodnymi nie mając do tego uprawnień. 28-letni mężczyzna i 28-letnia kobieta zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych każdy.

Policjanci przypominają:

– Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

– Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

– Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

– Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

– Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

– Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

– Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

– Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

– Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

– Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

– Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

– Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

– Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

– Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

– Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

– Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

– Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

– Brak umiejętności pływania.

– Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.

– Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

– Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.

– Pływanie w miejscach zabronionych.

– Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

– Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

– Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

– Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

– Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Lato to okres wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Pamiętajmy jednak, że nic jednak nie zwalnia nas o dbania o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

KPP Ostróda, foto: WM998

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *