PATRON ! UCZEŃ! ZAWÓD? PRZYSZŁOŚĆ? W SZKOLE ZE SŁOŃCEM W HERBIE CZYLI W „KORNELÓWCE”

18 stycznia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie podsumowano międzyklasowy projekt związany z patronem szkoły.

Celem projektu było kształtowanie kompetencji kluczowych, przybliżenie uczniom ich istoty i znaczenia w dorosłym życiu podczas wyboru kariery zawodowej, życia w lokalnych społecznościach i aktywnego działania. Oczywiście drogę wskazywał nam sam Kornel Makuszyński w osobie Michała Lendziona.

Zaczęliśmy pracą w klasach z wychowawcami. Rozmawialiśmy o różnych zawodach, przyszłości i o tym co trzeba zrobić, by osiągnąć w życiu sukces. Potem przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie poszczególne klasy zaprezentowały różne profesje.

Sceneria zmieniała się jak w kalejdoskopie. Zaczęliśmy bardzo poważnie. Sam Makuszyński opowiadał nam o kompetencjach kluczowych. Czym tak naprawdę są i dlaczego mają tak ogromne znaczenie? Kiedy już dowiedzieliśmy się, co robić, by mieć pracę i być z niej zadowolonym, zaczęły się mistrzowskie występy uczniów. Ojjj….działo się, działo….

Najpierw klasa pierwsza uświadomiła nam, że kiedy wszyscy pracują i wzajemnie sobie pomagają, to życie jest o wiele łatwiejsze. Zaraz potem żyrafa nie mieściła się w obiektywie u fotografa. Tak przynajmniej twierdziła klasa druga. Krawiec Pętelka miał problem z nićmi według klasy trzeciej. Klasa IVa doceniła pracę pani sprzątaczki, a IVb szukała pomocy u specjalisty pytając ciągle „Panie doktorze, czy pan pomoże?”.

O tym, że wszyscy mogą pomagać przekonywała nas klasa Va, natomiast Vb zorganizowała nam spotkanie z policjantem. Klasa VI zapewniła wszystkim chwilę relaksu w salonie kosmetycznym, a tak naprawdę pokazała istotę pracy kosmetyczki. Klasa VII a wystąpiła ze scenką dotyczącą trudnego zawodu pisarza, aż w trzech odsłonach. Okazało się, że często łatwiej coś powiedzieć, niż napisać. Klasa VIIb udowadniała, że elektryka prąd nie tyka. Czy to prawda, nie jesteśmy do końca przekonani. Na zakończenie klasa VIII pokazała jak cudownie byłoby mieć w zasięgu ręki Super informatyka, który czarodziejskim kliknięciem potrafi naprawić laptopa.

Nie zabrakło oczywiście cudownych występów zespołu wokalnego i grupy tanecznej z naszej szkoły. Wszystkim tym atrakcjom towarzyszył nastrój radości i ogólnego zadowolenia. Przysłowiową „kropkę nad i” postawiła pani dyrektor Anna Dudzin dziękując wszystkim za wkład pracy i życząc udanych, bezpiecznych ferii.

Pół roku nauki już za nami, finał projektu Patron ! Uczeń! Zawód? Przyszłość? okazał się bardzo udany, a w naszych głowach pozostała refleksja, że może już dziś warto pomyśleć o tym, co będzie jutro. Najlepszym przewodnikiem ku temu, zdają się być ponadczasowe i nieśmiertelne słowa Kornela Makuszyńskiego, widniejące od lat nad wejściem naszej szkoły:
„MĄDRYM BYĆ TO WIELKA SZTUKA, ALE DOBRYM JESZCZE WIĘKSZA”.

Organizatorki: Małgorzata Brzeska, Renata Oleszkiewicz, Katarzyna Zakrzewska

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *