OSTRÓDZKIE ZAMKOWE SPOTKANIE Z TEATREM

W piątek, 16 marca, w sali reprezentacyjnej  ostródzkiego zamku odbył się przegląd zespołów teatralnych „O puchar Melpomeny”.

W spotkaniu zamkowym wzięły udział grupy teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 4 – klasy gimnazjalne i z Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie.

Jako pierwsze widzowie obejrzeli przedstawienie pt. „A my nie chcemy uciekać stąd…” grupy teatralnej „Iskra” z SP 4. Spektakl reżyserowali: Szymon Krysiak i Janina Jagoda Niedźwiecka. To teatr faktu . Nieprzypadkowo tytuł został zaczerpnięty z, napisanej w 1980 roku, piosenki Jacka Kaczmarskiego. Aktorzy z zaangażowaniem oddają atmosferę 13 września 1981 roku  i  trudnego okresu stanu wojennego: bezsilność,  aresztowania, godzina milicyjna, zdenerwowani kolejkowicze. Przejmująca muzyka i  wymowna cisza, potęgują nastrój.

Drugie przedstawienie to zaprezentowana przez grupę T.A.W. z Salezjana „Mała Emocja” w reżyserii Szymona Szypczyńskiego. Tematyka współczesna.  Aktorzy pokazują to, co jest obecne wśród młodzieży na co dzień: wyobcowanie, osamotnienie w grupie, odsunięcie, wyśmiewanie przez kolegów, brak szacunku dla siebie nawzajem.  Ważna tu jest symbolika, która daje możliwość dowolnej interpretacji.

Obydwa przedstawienia podobały się widzom i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na zakończenie spotkania wszyscy aktorzy zostali zaproszeni do dyskusji. Mieli okazję wymienić poglądy i doświadczenia.

Przegląd grup teatralnych został zorganizowany przez Centrum Kultury w Ostródzie. Spotkanie poprowadziła pani Anna Baron.

Zdjęcia: Janka Gukiewicz

Post Author: Janka Gukiewicz

1 thought on “OSTRÓDZKIE ZAMKOWE SPOTKANIE Z TEATREM

    Dziewczyna z Iskry

    (18 marca 2018 - 20:56)

    Było super. Oba zespoły – nasz i Salezjana pokazały wspaniałe występy, wszyscy zasłużyliśmy na wygraną za naszą ciężką pracę i nerwy nad przygotowaniem naszych przedstawień. Pokaz mojego zespołu – Iskry był wzruszający, poruszający, pokazał życie podczas stanu wojennego, uczucia ludzi żyjących w tamtych czasach. Występ Salezjana był niezwykle dojrzały, wzruszający, poruszający tematy takie jak odrzucenie, samotność, wykluczenie. Serdeczne gratulacje dla Salezjana i grupy, w której wystąpiłam 🙂
    Na przyszłość – fajnie byłoby wprowadzić jakiś temat przewodni dla występów (z odpowiednim wyprzedzeniem, by grupy mogły się przygotować), by było możliwe wyłonienie zwycięzcy. A dyskusja o występach to świetny pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *