OSTRÓDZCY STRAŻACY – NURKOWIE DOSKONALILI SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda” w dniach 4-8 października odbyła obóz kondycyjno-doskonalący. Bazą nurkową i miejscem stacjonowania grupy był Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Nurkowie z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP trenowali nurkowanie w akwenach na terenie aglomeracji miejskiej. Olsztyn, podobnie jak wiele miast w naszym województwie, otoczony jest jeziorami. Z tych dobrodziejstw natury korzysta społeczeństwo, zwłaszcza w sezonie letnim. Co roku strażacy podejmują kilkanaście razy interwencje związane ze zdarzeniami na wodzie. Dlatego taki zakres tematyczny tym razem ćwiczyli strażacy – nurkowie z Ostródy.

Specjalizacja nurkowa jest niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Konieczne jest ciągłe szkolenie i ćwiczenie umiejętności. Strażak, aby mógł być członkiem specjalistycznej grupy wodno-nurkowej, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Ponadto zdobywanie kolejnych, wyższych uprawnień wiąże się z odpowiednią ilością godzin pod wodą, gdzie strażak wykonuje różnego rodzaju zadania.

opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: kpt. Daniel Szczęsny

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *