OSP DĄBRÓWNO: POŻAR SZKOŁY, POMOC POSTRZELONEMU I TONĄCEMU – STRAŻACY ĆWICZYLI

19 czerwca 2021 zastęp GBA z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrównie otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku szkoły podstawowej w Gardynach w Gminie Dąbrówno. Takim wezwaniem rozpoczęto wewnętrzne ćwiczenia w jednostce OSP w Dąbrównie.

Manewry składały się z 3 improwizowanych zdarzeń. Pierwszym był wcześniej wspomniany pożar szkoły w Gardynach, gdzie po dojeździe na miejsce okazało się że jedna osoba została w budynku. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę, bez funkcji życiowych, któremu udzielili Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (RKO + AED).
Kolejnym wezwaniem było udzielenie pomocy medycznej postrzelonemu mężczyźnie, w lesie w Leszczu. Głównym zadaniem ratowników, poza działaniem medycznym (opanowanie krwawienia, zaopatrzenie ran itd.) było zachowanie opanowania w sytuacji kontaktu z agresywnym, posiadającym broń kolegą poszkodowanego. Ten w pewnym momencie postrzelił strażaka, któremu należało udzielić KPP.
Ostatnim, 3 ćwiczeniem było wywrócenie łódki na jeziorze Dąbrowa Wielka w Dąbrównie. Po dojeździe na miejsce, dowódca zastępu dokonał oceny sytuacji: 2 osoby były na łódce, jedna przytomna pływa obok, druga pod wodą. Działania polegały na ewakuacji z wody przytomnego mężczyznę oraz poszukiwań drugiego mężczyzny przy pomocy sprzętu ABC w pełnej asekuracji. Po wyciągnięciu poszkodowanego, który nie posiadał funkcji życiowych, podjęcie czynności resuscytacyjnych z wykorzystaniem defibrylatora AED.
Wszystkie ćwiczenia odbyły się w realistycznych warunkach, z udziałem pozorantów, a nad prawidłowym ich przebiegiem czuwali sędziowie, którzy punktowali wykonywane czynności. Na koniec wszyscy omówili przebieg zadań w strażnicy, posilając się ciepłą kiełbaska z grilla.
Źródło: OSP Dąbrówno, fot: U.Gerszyńska-Podolak

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *