OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W DURĄGU (GMINA OSTRÓDA) OTRZYMAŁA STRÓJ RATOWNIKA

Starostwo Powiatowe w Ostródzie wsparło Ochotniczą Straż Pożarną w Durągu (Gmina Ostróda) i ufundowało dla jednostki kompletny strój ratownika renomowanej firmy, który jest używany przez profesjonalne zespoły ratownictwa medycznego.

W durąskiej jednostce OSP są już trzej druhowie, którzy zostali przeszkoleni w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a w tym roku do tego grona dołączy jeszcze dwóch po przejściu odpowiednich szkoleń. Dlatego taki strój przyda się strażakom ochotnikom z Durąga i zostanie przez nich odpowiednio wykorzystamy dla wspólnego dobra. Na pewno też przyczyni się do sprawniejszego działania podczas akcji ratowniczo – gaśniczych.

Sołtys sołectwa Durąg i jednocześnie druh OSP Durąg Mariusz Ignatjuk dziękuje Staroście Ostródzkiemu Andrzejowi Wiczkowskiemu za pomoc w zakupie potrzebnego sprzętu.

 

 

 

 

Post Author: redakcja

27 thoughts on “OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W DURĄGU (GMINA OSTRÓDA) OTRZYMAŁA STRÓJ RATOWNIKA

  Michał

  (25 lutego 2019 - 16:38)

  Tytuł Ratownika Medycznego nabywa się na 3 letnich studiach licencjacich a nie na kursie KPP. Nie będzie wam wstyd założyć taki ubranie mając wiedze z KPP?

   Rm

   (26 lutego 2019 - 23:22)

   Pan Michał świetnie zauważył iż tacy ratownicy nie mogą nazywać się ratownikami mrdycznymi, naszywki do zmiany.

  Ratownik

  (26 lutego 2019 - 20:52)

  Żeby zostać ratownikiem medycznym trzeba się ciężko uczyć 3 lata a tutaj widze ze wystarczy założyć strój.. Nie oszukujcie ludzi ! Ratownik KPP to nie ratownik medyczny!! Wstyd !

  Ola

  (26 lutego 2019 - 20:55)

  Musiałam ciężko studiować 3 lata na uniwersytecie medycznym, żeby zostać ratownikiem medycznym.. A tutaj widzę że wystarczy kurs KPP żeby móc założyć Fluo ? Nie mieszajcie ludziom w głowach. Ratownik kpp nie ma nic wspólnego z ratownikiem medycznym!

  Mateusz

  (26 lutego 2019 - 21:10)

  Po co było studiować 🙂 wystarczy pojechać do Durąga aby otrzymać tytuł ratownika medycznego. Druhom życzę uzyskania tytułu ratownika medycznego po ukończeniu studiów. Bo wstyd będzie w takim stroju nie umieć założyć rurki U-G ;p

  Kolorowy

  (26 lutego 2019 - 21:12)

  Ratownik KPP nie ma prawa posługiwać się tytułem RATOWNIK MEDYCZNY!, jest on RATOWNIKIEM!!!!!!

   Mateusz

   (27 lutego 2019 - 17:49)

   Niby czemu KPP ma nie umieć założyć rurki UG? Przecież jest to w podstawie materiału szkoleniowego dla rat. kpp.

    Bartek

    (27 marca 2021 - 13:09)

    Ratownik KPP nie ma kwalifikacji ratownika medycznego, takich jak farmakoterapia intubacja czy nawet zwykle ekg, skandalem jest ze ktoś mający wiedzę zdobyta na kilkudniowym kursie uciskania klatki piersiowej (podobne kursy odbywają się w szkołach podstawowych) ubierz mundur RM.

  Ratownik medyczny

  (26 lutego 2019 - 21:14)

  Podawanie się za wykwalifikowany personel, w tym wypadku za ratownika medycznego, przez osobę nie mającą do tego wymaganych ustawowo kwalifikacji musi byc karalne. I każda osoba będąca zaledwie po kursie kpp A przebiegająca się za ratownika medycznego powinna być pociągnięta do odpowiedzialnosci.
  Wstyd, że ani Starostwo Powiatowe ani władze ww OSP nie zdaje sobie z tego sprawy.

  Rat med

  (26 lutego 2019 - 21:17)

  Od kiedy to ratiwbiktz KPP to ratownik medyczny??

  ratownik PSP

  (26 lutego 2019 - 21:19)

  Strażak podszywał się pod Ratownika Medycznego – grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

  „Dawid B. wielokrotnie przedstawiał się jako ratownik medyczny, ale w środowisku dobrze wiedzą, że nim nie jest. – Pan Dawid nie posiada kwalifikacji zawodowych, by móc tytułować się mianem ratownika medycznego – napisała w liście do redakcji pani Patrycja (prosiła o nieujawnianie nazwiska). – Nigdy nie przedstawił stosownych dokumentów (dyplom ukończenia szkoły policealnej, bądź szkoły wyższej) względem Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawiszowicach. Rozpowszechnianie takiej informacji ma szczególnie szkodliwe oddziaływanie na społeczeństwo – dodaje.

  W sprawie pseudo ratownika medycznego z Oświęcimia najbardziej bulwersujące jest to, że Dawid B. osobiście robił zabezpieczenia masowych imprez. Nikt z organizatorów nie sprawdził jego uprawnień.

  Krzysztof Rutkowski twierdzi wręcz, że Dawid B. podawał środki medyczne, których nie mógł i nie powinien podawać, m.in. działając w Pokojowym Patrolu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

  – Z informacji, jakie posiadamy, wyłudził ambulans, którym miały być dowożone różnego rodzaju środki podczas Woodstocku – twierdzi Krzysztof Rutkowski. – Ale w tym wypadku skontaktujemy się z jednostką właściwą w Kostrzynie nad Odrą – dodaje.

  Rutkowski przekonuje, że jest w posiadaniu fałszywych patentów motorowodnych, które Dawid B. miał sprzedawać za tysiąc złotych od sztuki.

  Dawidowi B. przedstawione zostały zarzuty z art. 286 kodeksu karnego tj. o oszustwo oraz art. 294 kodeksu karnego, czyli przywłaszczenia mienia. Miał pobrać od poszkodowanej Urszuli Talarek 470 tys. zł w tym 10 tys. euro.

  Za popełnione przestępstwa grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. ”

  Źródło: Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/strazak-z-jawiszowic-…/…/13496163

  Łukasz

  (26 lutego 2019 - 21:45)

  Teraz niech zrobią kurs kierowania ruchem drogowym i przebiorą się za policjantów jeszcze. Na pewno ten ubiór przyczyni się jak zostało napisane do „sprawniejszego działania”. Mądrzejszym się w nim będzie. A tak poważnie. Ubiór powinien być przypisany do wykonywanego zawodu. Osp to ochotnicza straż pożarna a nie ochotniczy zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy jak jadą do zdarzenia nie przebierają się za strażaków. Niby kiedy będą to zakładać ? Jak dojada na miejsce zdarzenia i będzie poszkodowany to pojda się przebrać czy do każdej akcji będą jeździć w fluo ubraniu? I na takie pomysły idą publiczne pienidze. Gratuluje pomysłu.

  Mateuwz

  (26 lutego 2019 - 21:45)

  Wprowadzanie w błąd potencjalnych pacjentów nie wyjdzie nikomu na dobre. Ratownik KPP to nie RATOWNIK MEDYCZNY! Tak więc zakup jest niczym innym jak wyrzuceniem pieniędzy w błoto. A druchów chętnych na ubranie tych fantastycznych fluo ciuszków zapraszam na 3 letnie studia po których zakończeniu i zdaniu państwowego egzaminu z czystym sumieniem będą mogli ubrać kompletny strój.

  Gość

  (26 lutego 2019 - 21:49)

  Ja powiem więcej, posługiwanie się tytułem zawodowym jeśli się go nie posiada jest zabronione prawem.

  strazak

  (26 lutego 2019 - 22:09)

  jak powyżej ratownik medyczny to po studiach
  ratownik to po kpp
  ubierając to można wprowadzić w błąd poszkodowanego duża przesada

  Paweł

  (27 lutego 2019 - 00:27)

  Ktoś pomylił naszywki. Po kursie KPP otrzymuje się tytuł RATOWNIK, a nie Ratownik Medyczny jak to jest na naszywce. Na Ratownika Medycznego trzeba skończyć studia a nie 66 godz. kurs KPP.

  Dominik

  (27 lutego 2019 - 01:15)

  Albo redakcja źle napisała czyli np. mają jednego medycznego którego zdjecia stroju zostały wstawione albo to jest kpina…
  Ratownik Medyczny osoba po studiach trzy letnich na bieżąco kształcona w zakresie nowelizacji (zbiera punkty edukacyjne inaczej wylatuje z roboty za co oczywiście płaci z własnej kieszeni…)
  Ratownik KPP osoba nie tyle co po kursie 66h Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy ale zaliczeniu tego kursu Państwowym egzaminem przed Państwową komisją z uzyskaniem tytułu „Ratownik”.
  Swoją drogą po co strażakom te ubrania skoro można do koszarówki czy też nomexu dodać naszywke pt. „Ratownik” tańszy koszt ale oczywiście mniej lansu…
  Nie ubliżając żadnym OSP wiem, że większość kursów KPP zdaje sie na zasadzie byłeś posłuchałeś masz…
  Później taka osoba wychodzi z kursu nie pamieta za wiele, nie czyta o niczym zwiazanym z tym i ZRM dostaje pacjenta w stanie gorszym niż był wyjściowo…

  Ratol

  (27 lutego 2019 - 01:47)

  Nadawanie tytułu niezgodne z prawem jest karalne. Żaden ratownik medyczny nie nosi uniformu z napisem lekarz. Tak nie wolno. Przeszkolenie z KPP nie uprawnia do tytuowania się ratownik medyczny. Tylko i wyłącznie Ratownik. Słowo medyczny można używać kończąc studia licencjackie a nie kurs pierwszej pomocy

  Bartek

  (27 lutego 2019 - 05:41)

  Ratownik Medyczny ?? W takim stroju strażacy będą prowadzić działania ratownicze ? A gdzie hełm, rękawice, przyłbica itp jak zasady bhp przy działaniach sprzątam hydraulicznym ? Czyli co taki ratownik może leki podawać np? Bo gdyby podszedł taki do.mnie musiałbym ze z Karetki ZRM przyjechał. RATOWNIK KPP to nie to samo co RATOWNIK MEDYCZNY !!!

  Michal1993

  (27 lutego 2019 - 09:24)

  Noszenie takiego umundurowania jest niezgodne z prawem.

  Nairda

  (27 lutego 2019 - 09:27)

  Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze.
  Także drodzy druhowie OSP.
  Skończyliście kurs KPP trwający 66 godzin a nie 3 letnie studia z uzyskaniem tytułu umożliwiającego korzystanie z tego stroju. A barwy stroju jednoznacznie sugerują osobę Państwowego Ratownictwa Medycznego czyli np. Ratownika Medycznego lub Lekarza dlatego podlega to pod w/w paragraf ponieważ wprowadza to w błąd nie tylko osoby poszkodowane którym będziecie udzielać pomocy ale także służbom na miejscu zdarzenia. Zejdźcie na ziemię bo KPP nie ma nic wspólnego z ratownictwem medycznym lecz wasz zakres czynności nie różni się znacznie od uprawnień świadka zdarzenia po podstawowej pierwszej pomocy. Dodatkowo myślę, że chłopaki z PSP znają doskonale przepisy odnośnie umundurowania strażaka bo w niektórych OSP zaczyna się robić cyrk i bal przebierańców… Proponuję jeszcze aby zakupiono strój policjanta. Jednocześnie bardzo pozdrawiam z drugiego krańca kraju bo dotarła ta wiadomość już chyba wszędzie.

  Kamil

  (27 lutego 2019 - 09:54)

  Osoby po KPP nie są ratownikami medycznymi.

  Strazak, ratownik med.

  (27 lutego 2019 - 16:19)

  A co na to PSP? W takich strojach nie można uczestniczyć z zdarzeniach!!! Straż pracuje w strefie niebezpiecznej w tych strojach NIE można do takiej strefy nawet wejść. Panie STAROSTO żeś się Pan nie popisał. Szokująca jest niekompetencja.

   Rychu Wiertara

   (28 marca 2021 - 11:15)

   Niedość że naszywki „Ratownik medyczny” to jeszcze logo systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na czapce… W tym starostwie to na sztukę było kupowane czy co? To jest jakiś absurd i obraza dla wykształconych pracowników medycznych oraz łamanie prawa w postaci używania symboliki PRM. Nie wspominając że to kompletnie niezgodne z regulaminem umundurowania ZOSP RP. Śmiech na sali…

  Aga

  (27 lutego 2019 - 17:45)

  Po pierwsze ratownicy kpp nie mają prawa nazywać się ratownikami medycznymi. Po drugie.. fluo to nie jest strój przeznaczony do akcji ratowniczo-gaśnieczej? Ktoś kto wpadł na taki genialny pomysł powinien się zastanowić nad swoim działaniem. Niech lepiej przekażą ten strój najblizszemu uniwersytetowi medycznemu. Przynajmniej posłuży studentowi w trudnej sytuacji finansowej – wtedy będzie się czym chwalić.

  Ratownik medyczny

  (27 lutego 2019 - 19:42)

  To chyba jakiś żart, jeszcze kupcie im i każcie nosić stroje policjantów, a może i sułtany..

  Beata

  (28 lutego 2019 - 11:12)

  To nie jest wina OSP, że gmina czy inne jednostki nie orientują się czym różni się RM od KPP.. To jest naszywka i to w dodatku na pewno na rzep, który można odpiąć. Po co te wszystkie komentarze. Jeszcze nikt się za nikogo nie podszył, a jeżeli przyszłoby to im do głowy to już ich problem bo to oni zostaną ukarani. Każdy chyba wie co leży w ich kompetencjach i nie mają zamiaru poza nie wybiegać. Krzywdy nikomu nie wyrządzą jedynie nie udziela pomocy jakiej należy do kompetencji Ratownika Medycznego. A co do gminy czy wójta naprawdę WSTYD nie wiedzieć takich rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *