NURKOWIE Z KP PSP OSTRÓDA ĆWICZYLI W HAŃCZY- NAJGŁĘBSZYM JEZIORZE W POLSCE

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda”, w dniach 12-16 lipca odbyła obóz kondycyjno-doskonalący w miejscowości Błaskowizna, w województwie podlaskim.

Nurkowie z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie wybrali Jezioro Hańcza jako miejsce do treningu. Tematem wiodącym na obozie było nurkowanie na dużych głębokościach, dlatego najgłębsze jezioro w Polsce do tego doskonale się nadawało. Ostródzcy strażacy mają uprawnienia do nurkowania do głębokości 30 metrów i właśnie na tej głębokości pod wodą wykonywali szereg zadań.

Specjalizacja nurkowa jest niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Konieczne jest ciągłe szkolenie i ćwiczenie umiejętności. Dlatego każda tego typu grupa w Państwowej Straży Pożarnej raz w roku musi odbyć taki obóz. Strażak, aby mógł być członkiem specjalistycznej grupy wodno-nurkowej, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Ponadto zdobywanie kolejnych, wyższych uprawnień wiąże się z odpowiednią ilością godzin pod wodą, gdzie strażak wykonuje różnego rodzaju zadania.

opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: asp. Marek Waszkiewicz

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *