NIETYPOWE NASADZENIE W LEŚNICTWIE MIELNO (GM. GRUNWALD)

Wiosna to intensywny czas sadzenia lasów, lecz nie sadzonki sosny ani dębu czy modrzewia, lecz „nietypowo” 200 sztuk sadzonek cisa pospolitego (Taxus baccata) zostało posadzonych w minioną sobotę (23.04) w Leśnictwie Mielno Nadleśnictwa Olsztynek przez członków Koła Łowieckiego Batalion i pracowników Nadleśnictwa Olsztynek.

Cis pospolity jest gatunkiem chronionym, dlatego przed podjętym działaniem niezbędne było uzyskanie zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na wykonanie czynności zabronionych w stosunku do gatunku roślin objętych ochroną.
Sadzonki cisa pospolitego zostały wyhodowane w szkółce leśnej Nadleśnictwa Rokita (RDLP w Szczecinie) z nasion zebranych w Rezerwacie „Cisy Rokickie”. Nadleśnictwo Olsztynek łącznie zakupiło 1000 szt. sadzonek, które już wkrótce będą posadzona również na terenie Leśnictwa: Gibała, Tymawa, Napromek i Samin.Najstarszy cis rośnie w Henrykowie Lubańskim, jego wiek szacuje sie na około 1300 lat!

Podjęte działania mają na celu odtwarzanie populacji cisa pospolitego – cennego i rodzimego gatunku polskich lasów, wzbogacanie różnorodności biologicznej, prowadzenie działań ochronnych oraz promowanie cisa jako gatunku o dużym znaczeniu kulturowym (cis pospolity jako pierwszy gatunek w Polsce, w 1423 r. przez Władysława Jagiełło został objęty ochroną).

Iwona Jóźwicka, Nadleśnictwo Olsztynek

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *