NA DAWNYM ŚMIETNIKU ZNALEŹLI SKARBY M.IN. SZELĄG ZAKONU KRZYŻACKIEGO (VIDEO)

Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka – Sekcja Eksploracyjna Tannenberg działa na rzecz promocji i rozwoju Ziemi Olsztyneckiej, popularyzuje historię i tradycję regionu, propaguje działania mające na celu rozwój wartości historycznych i kulturowych, wspiera organizacje pozarządowe.
Jako pasjonaci regionalnej historii członkowie stowarzyszenia poszukują namacalnych dowodów historii Olsztyneckiej Ziemi z wykrywaczami metalu w ręku. W drugim tygodniu sierpnia przeszukiwali teren parku wokół dawnego Mauzoleum Hindenburga koło Olsztynka poszukując tam historycznych artefaktów.
Tym razem miejscem, w których dokonali niezwykłych odkryć okazał się międzywojenny śmietnik, który jak sami mówią:
obfitował w bardzo ciekawe znaleziska – wiele monet, odznaczenia, przypinki, ozdoby. Były też elementy wojskowego umundurowania i bagnet z okresu I wojny światowej pochodzący od rosyjskiego karabinu Mosin. Ale rewelacyjnym znaleziskiem cieszył się kolega Ryszard, który odnalazł srebrną monetę z okresu średniowiecza. Moneta ta, to prawdopodobnie szeląg zakonu krzyżackiego najsłynniejszego w Polsce wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego – Ulryka von Jungingena, który zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. dowodząc wojskami krzyżackimi. Znalezisko zgłoszono do konserwatora zabytków – mamy nadzieję, że trafi do muzeum w Olsztynku.
Jak widać i na śmietniku można znaleźć prawdziwe skarby. Zobaczcie to na zdjęciach i na filmiku.
Poszukiwacze nie ustają w działaniach i dalej szukają historycznych pamiątek.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *