MIESZKANKA OSTRÓDY UWIERZYŁA OSZUSTOM I STRACIŁA 11 TYS. ZŁ

Policjanci z powiatu ostródzkiego ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Drogą telefoniczną oszust podający się za konsultanta banku uzyskuje dostęp do konta swojej ofiary i zgromadzonych na nim pieniędzy. W ten sposób mieszkanka Ostródy straciła ponad 11 tysięcy złotych.

Dzięki metodzie „na pracownika banku” sprawcy są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Sposób działania jest za każdym razem bardzo podobny. Oszust dzwoni do danej osoby i podaje się za konsultanta bankowego, informując przykładowo o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. Następnie „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do naszego urządzenia i tym samym konta, z którego dokonuje przelew a następnie wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki. Po wykonaniu takiej operacji fałszywy konsultant informuje o tym, że konto chwilowo zostaje zablokowane a zgromadzone na nim środki z uwagi na zagrożenie zostaną przelane na konto zastępcze. Przejęte środki przelewane są najczęściej na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów. Często zdarza się, że po przejęciu dostępu do konta – sprawca zaciąga tzw. szybki kredyt.

W taki właśnie sposób wczoraj 25 lipca została oszukana mieszkanka Ostródy, która w wyniku działania oszusta podającego się za pracownika banku straciła swoje oszczędności w kwocie ponad 11 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności !

Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginuhasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których po prostu nie znasz! Nie ma znaczenia, za kogo się podają. Gdy dzwoni osoba zainteresowana naszymi oszczędnościami natychmiast zakończ rozmowę i najlepiej z innego telefonu zadzwoń na numer alarmowy 112!

KPP Ostróda (pś)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *