ŁOTEWSKI ATTACHE Z WIZYTĄ U 4. WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ BRYGADY OT W MORĄGU

Dowództwo Brygady w miniony czwartek przyjęło w swojej jednostce Attaché Obrony w Ambasadzie Łotwy w Polsce ppłk. Aivars Spriedējs, który miał okazje zapoznać się z funkcjonowaniem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zadaniami jakie realizuje na terenie całego województwa.

Spotkanie w głównej mierze poświęcone było tematyce współpracy z podmiotami, które biorą udział w walce z COVID-19 na terenie Warmii i Mazur. Przekazaliśmy informacje o tym jak terytorialsi z 4.W-MBOT wspierają na co dzień instytucje cywilne oraz w jakim wymiarze pomoc jest realizowana w walce z pandemią m.in. prezentując punkt wymazowy drive-thru przy UWM w Olsztynie.

Wymieniono się również doświadczeniem szkoleniowym, dobrymi praktykami – jakie rozwiązania sprawdziły się w działaniu, a jakich nie warto wprowadzać. Przygotowany został również pokaz sprzętu wojskowego. Zaprezentowano m.in. wyposażenie indywidualne żołnierza na poszczególnych stanowiskach, pojazdy będące na wyposażeniu brygady, zestaw do działań ratowniczych oraz bezzałogowy statek powietrzny FlyEye przeznaczony do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych.

Łotewski Attaché miał również okazję zobaczyć jak wygląda szkolenie podstawowe dla ochotników WOT, a dokładnie pętla taktyczna czyli egzamin zwieńczający trudy całego szkolenia podczas, którego żołnierze musieli zmierzyć z takimi zagadnieniami jak: składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się.

Całość relacji z pętli taktycznej, która odbyła się w Morągu można zaobserwować na kanale YouTube „Wojska Obrony Terytorialnej” pod adresem: https://youtu.be/phJ2KRokTxU

Jak ocenia powyższe przedsięwzięcie gość?

„Jestem pod wrażeniem jakości prowadzonego treningu. Jestem też pod wrażeniem w jaki sposób prowadzicie rekrutację. To coś, o czym powiem łotewskim przełożonym. Myślę tu na przykład o popularności jaką polskie Wojska Obrony Terytorialnej cieszą w mediach społecznościowych. Właściwie pokazujecie czym jest ten rodzaj służby i co każdy z nas może zrobić dla bezpieczeństwa państwa” – powiedział ppłk. Aivars Spriedēj

Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4.Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *