KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK: MDK MIŁAKOWO I GCK-B DĄBRÓWNO DOFINANSOWANE

Instytut Książki poinformował o wynikach naboru do programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Do dofinansowania zakwalifikowanych zostało 112 wniosków, w tym jeden z powiatu ostródzkiego, z Gminy Miłakowo.

Informujemy, że w ramach naboru złożonych zostało 480 wniosków, w tym 433 wnioski poprawne formalnie. Do dofinansowania zakwalifikowanych zostało 112 wniosków o najniższym wskaźniku dochodów podatkowych gminy (wskaźnik G) spośród złożonych w naborze wniosków poprawnych formalnie – czytamy na stronie Instytutu

Najniższy wskaźnik dochodów podatkowych miała Gmina Turośl, która znalazła się na pierwszym miejscu listy. Ten wskaźnik wyniósł 552,83. Ostatni, 112 zakwalifikowany projekt to Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie (wskaźnik 1308.59).

Wśród beneficjentów programu są dwie jednostki z powiatu ostródzkiego:

  • Miłakowski Dom Kultury w Miłakowie, który otrzyma 17 tys. zł., (wskaźnik dochodów 1256, 11)
  • Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie otrzyma 24 tys. 899 zł. (wskaźnik dochodów 1277,14)

Dofinansowania z naszego powiatu nie otrzymały ze względu na wyższy składnik dochodów podatkowych Gminy:

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Małdytach, która starała się o 10 tys. 620 zł.  (wskaźnik dochodów 1558,23)
  • Centrum Kultury w Ostródzie, które starało się o 30 tys. zł (wskaźnik dochodów 1682,75)

Cel programu

Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Kto mógł się starać o dotację z programu

O dofinansowanie w ramach programu mogły ubiegać się samorządowe instytucje kultury będące samodzielnymi bibliotekami publicznymi oraz samorządowe instytucje kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki, dla których organizatorem jest gmina wiejska, gmina wiejsko-miejska lub gmina miejska. Wyłączeni z tej możliwości byli wnioskodawcy, którzy otrzymali dofinansowania w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” w 2017 r., w 2019 r. lub w 2020 r. oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.

Kwoty i terminy

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł, a maksymalna – 30 tys. zł. Okres realizacji zadania: od dnia zawarcia umowy z beneficjentem do 30 listopada 2021 r.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *