KŁODY BARTNE POMYSŁEM NA ODRODZENIE DZIKIEJ POPULACJI PSZCZÓŁ LEŚNYCH W REGIONIE

Dwie kłody bartne zawisły  na drzewach w sąsiedztwie użytku ekologicznego „Korsakówka” w Leśnictwie Mendryny. Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn wierzą, że pszczoły znajdą tu dobre warunki do życia.

Odrodzenie dzikiej populacji pszczół leśnych – taki pomysł przyświecał leśnikom z Nadleśnictwa Olsztyn i Robertowi Kincelowi, miejscowemu pszczelarzowi z pobliskiej Purdy. Dzisiaj pszczelarz i leśnicy zawiesili na drzewach dwie kłody bartne – czyli specjalnie wydrążone pnie, w których zamieszkać mają pszczoły. – Miejsce nie jest wybrane oczywiście przypadkowo. Z jednej strony mam zbiornik wodny, a z drugiej leśną łąkę na której pszczoły powinny bez problemu znaleźć pożywienie – tłumaczy Piotr Gołaszewski, leśniczy Leśnictwa Mendryny.

Pomysłodawca całego przedsięwzięcia, pszczelarz Robert Kincel, podkreśla: – Jeśli pomysł się sprawdzi, to w przyszłości mogą tu zawisnąć kolejne kłody bartne.

Użytek ekologiczne „Korsakówka” w sąsiedztwie którego dom ma znaleźć dzika populacja pszczół leśnych, jest już miejscem życia innych cennych gatunków. Leśnicy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wpuścili tu wcześniej zagrożone wyginięciem raki błotne, a także niewielkie, ale niezwykle cenne przyrodniczo ryby – strzeblę błotną i piskorza.

Adam Pietrzak, RDLP Olsztyn

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *