Zamknij

KŁODY BARTNE POMYSŁEM NA ODRODZENIE DZIKIEJ POPULACJI PSZCZÓŁ LEŚNYCH W REGIONIE

08:40, 11.05.2022 redakcja Aktualizacja: 08:42, 11.05.2022
Skomentuj

Dwie kłody bartne zawisły  na drzewach w sąsiedztwie użytku ekologicznego "Korsakówka" w Leśnictwie Mendryny. Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn wierzą, że pszczoły znajdą tu dobre warunki do życia.

Odrodzenie dzikiej populacji pszczół leśnych - taki pomysł przyświecał leśnikom z Nadleśnictwa Olsztyn i Robertowi Kincelowi, miejscowemu pszczelarzowi z pobliskiej Purdy. Dzisiaj pszczelarz i leśnicy zawiesili na drzewach dwie kłody bartne - czyli specjalnie wydrążone pnie, w których zamieszkać mają pszczoły. - Miejsce nie jest wybrane oczywiście przypadkowo. Z jednej strony mam zbiornik wodny, a z drugiej leśną łąkę na której pszczoły powinny bez problemu znaleźć pożywienie - tłumaczy Piotr Gołaszewski, leśniczy Leśnictwa Mendryny.

Pomysłodawca całego przedsięwzięcia, pszczelarz Robert Kincel, podkreśla: - Jeśli pomysł się sprawdzi, to w przyszłości mogą tu zawisnąć kolejne kłody bartne.

Użytek ekologiczne "Korsakówka" w sąsiedztwie którego dom ma znaleźć dzika populacja pszczół leśnych, jest już miejscem życia innych cennych gatunków. Leśnicy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wpuścili tu wcześniej zagrożone wyginięciem raki błotne, a także niewielkie, ale niezwykle cenne przyrodniczo ryby - strzeblę błotną i piskorza.

Adam Pietrzak, RDLP Olsztyn

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%