KIEDY UBEZPIECZENIE KREDYTU MA SENS I JAK PORÓWNYWAĆ OFERTY UBEZPIECZYCIELI

Ubezpieczenie kredytu, jest zabezpieczeniem banku, na wypadek sytuacji, w której ubezpieczony nie jest w stanie spłacić swojego zobowiązania. Jakie sytuacje podlegają ubezpieczeniu? Kiedy kredyt ma sens i jak wybrać tę najlepszą ofertę proponowaną przez ubezpieczycieli?

Kiedy warto ubezpieczyć kredyt?

Rozpoczynając poszukiwania idealnego kredytu, możesz spotkać się z propozycją, a nawet wymogiem wykupienia ubezpieczenia. Dlaczego bankom tak zależy na ubezpieczeniu? Instytucje finansowe niejednokrotnie sporo ryzykują, udzielając kredytu. Szczególnie jeśli kredytobiorca nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej lub kredyt, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego zaciągany jest na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli zależy nam na zaciągnięciu zobowiązaniu w konkretnej instytucji, a według niej nie spełniamy wymogów i nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, to bardzo często zostanie nam zaproponowane wykupienie ubezpieczenia. Może się zdarzyć, że gdy zrezygnujemy z podpisania umowy z ubezpieczalnią, kredytodawca wycofa się z przyznania nam finansowania. Przy kredycie hipotecznym natomiast ubezpieczenie jest praktycznie obowiązkowe. Wynika to z bardzo długiego okresu kredytowania. Dzięki temu bank ma gwarancję, że kredyt zostanie spłacany pomimo wystąpienia zdarzeń losowych.

Jakie sytuacje podlegają ubezpieczeniu?

Najczęściej ubezpieczeniu podlega sytuacja, utraty pracy, zdrowia bądź zgonu kredytobiorcy. W zależności od opcji ubezpieczenia, gdy kredytobiorca straci pracę, ubezpieczyciel pokryje koszty rat kredytu np. przez 3 miesiące. Daje to kredytobiorcy czas na znalezienie nowego zatrudnienia. W przypadku zgonu kredytobiorcy, polisa pokryje koszty kredytu, bez konieczności obciążania rodziny zmarłego. Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa lub na wypadek niezdolności do pracy, to kolejna opcja, jaką możemy zabezpieczyć zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt konsumencki.

Jak porównywać oferty ubezpieczycieli?

Decydując się na kredyt i wykupienie ubezpieczenia, warto dobrze przyjrzeć się ofercie firm ubezpieczeniowych. Zapewne banki przedstawią nam kilka wariantów do wyboru. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Oprócz oczywistej kwestii ceny, którą będziemy musieli ponieść za wykupienie dodatkowej usługi, jaką jest ubezpieczenie, należy zwrócić uwagę na zakres ochrony, jaki jest gwarantowany. Pierwsza kwestia, to od czego dokładnie chroni nas ubezpieczenie kredytu, bardzo istotne jest również, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ubezpieczyciel pokrył koszty kredytu. Kolejna informacja, którą należy zweryfikować, to co pokrywa polisa, w razie zdarzenia losowego, które jest objęte ochroną. Bardzo ważny będzie również okres, na jaki podlega polisa. Także to, czy ubezpieczenie płacimy jednorazowo przy podpisaniu umowy, czy będzie płatne w formie składek doliczanych do rat kredytu.

Zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy, warto zastanowić się nad tym, czy jest ono konieczne i co ewentualnie tracimy, rezygnując z niego. Przy kredycie hipotecznym na ogół nie mamy wyboru, ponieważ ubezpieczenie jest jedną z wymaganych praktyk. Jeśli natomiast zaciągamy szybki kredyt i bank oferuje nam polisę, warto się zastanowić, czy jest to opłacalna opcja. W dużej mierze nasza decyzja powinna być uzależniona od ceny, jaką będziemy musieli ponieść za dodatkową usługę, jaką właśnie jest ubezpieczenie i korzyści z niej wynikających

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *