IMPAS NA LINII RADA MIEJSKA – BURMISTRZ MIASTA TRWA. OŚWIADCZENIE CZTERECH RADNYCH

Dwa dni temu pisaliśmy o kryzysie na szczytach władzy w Ostródzie na linii Rada Miasta – Burmistrz, który skutkuje problemami z uchwaleniem poprawek do budżetu. Pisaliśmy też o oświadczeniu, które wystosował Burmistrz Zbigniew Michalak po dwóch sesjach Rady Miejskiej, które odbyły się 26 i 30 kwietnia. O wszystkim możecie przeczytać dokładnie tutaj.

W skrócie: Rada kilka dni temu na sesji z 26 kwietnia nie przyjęła zmian w budżecie zaproponowane przez Urząd Miasta. Część radnych zasugerowała korektę przedstawionego projektu z kilku powodów, jednak języczkiem u wagi okazała się propozycja przeznaczenia 50 tysięcy złotych na ekspertyzę budowlaną, dokumentację techniczną i kosztorys remontu lokalu po piekarni na ul. Kościuszki.

30 kwietnia zwołano sesję nadzwyczajną, na której nic się nie zmieniło – Urząd przedstawił dokładnie tę samą propozycję – bez sugerowanych zmian, więc radni w całości zaproponowane zmiany do budżetu odrzucili.

Po sesjach burmistrz wystosował oświadczenie na temat zaistniałej sytuacji – do przeczytania tutaj: KRYZYS NA LINII RADA MIASTA – BURMISTRZ OSTRÓDY. ZBIGNIEW MICHALAK WYDAŁ OŚWIADCZENIE

Dziś, 2 maja na fanpagu portalu Nasza Ostróda ukazało się kolejne oświadczenie, tym razem czterech radnych miejskich, dotyczące problemu z ich punktu widzenia. Oto ono:

OŚWIADCZENIE RADNYCH MIEJSKICH W SPRAWIE DZIAŁAŃ BURMISTRZA ZBIGNIEWA MICHALAKA

Ostatnie wydarzenia, przede wszystkim zaś nieprzejednana postawa burmistrza Zbigniewa Michalaka zmuszają nas do zaprezentowania niniejszego stanowiska. Przez upór burmistrza przeciąga się uchwalenie zmian w budżecie Ostródy, a jego ostatnie działania stwarzają wrażenie, że pan Michalak postanowił brutalnie podporządkować sobie Radę Miasta i nie pozostawić pola do rozmów.

Nie godzimy się na takie traktowanie!

Jesteśmy jednymi z najmłodszych radnych, to nasza pierwsza kadencja. Startowaliśmy z różnych komitetów, reprezentujemy różne kluby w radzie, ale łączy nas zapał, otwarte głowy i chęć pracowania dla Ostródy w atmosferze zgody i kompromisu. Nasza działalność społeczna – każdego z osobna na różnych polach – dowodzi, że zależy nam na dobru miasta, a swoje funkcje postrzegamy w kategorii służby mieszkańcom.

Nie przyszliśmy do samorządu po to, żeby uprawiać partyjniactwo, nie jesteśmy członkami partii politycznych. Ostródzianie wybrali nas, żebyśmy dbali o dobro miasta, podejmowali korzystne dla nich inicjatywy oraz kontrolowali pracę burmistrza i podległych mu urzędników. Bardzo poważnie traktujemy swoje obowiązki. Niestety czujemy, że burmistrz Zbigniew Michalak próbuje wciągnąć nas w dziwną walkę polityczną, zepchnąć do narożnika, pozbawić prawa głosu, a na koniec odebrać możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. My z burmistrzem nie walczymy. Pomimo kolejnych afrontów zabiegamy o współpracę, jednak… burmistrz Michalak nie traktuje nas po partnersku.

Tuż przed długim weekendem, pan burmistrz dwukrotnie próbował wymusić na Radzie przegłosowanie pakietu zmian w budżecie miasta. Jedna z nich wzbudziła nasze wątpliwości i poprosiliśmy o chwilowe wykreślenie jej z pakietu tak, żebyśmy mogli uchwalić wszystkie pozostałe. Chcieliśmy przekazać środki na przedszkole na Osiedlu Plebiscytowym, dofinansowanie Ostróda Reggae Festival i wszystkie inne przedsięwzięcia. Nasze wątpliwości wzbudziła kwestia ekspertyzy, która nie była dostatecznie omawiana na komisjach i co do której pozostało jeszcze dużo czasu na podjęcie racjonalnych decyzji. Prosiliśmy grzecznie o drobną korektę. Burmistrz postawił sprawę jasno: albo wszystko po mojemu, albo nic! To szantaż i próba postawienia nas pod ścianą.

Przepisy prawa nie dają burmistrzowi możliwości siłowego wymuszania rozwiązań budżetowych. Zgodnie z Ustawą o samorządzie, uchwalanie zmian w budżecie to kompetencja Rady Miasta, natomiast burmistrz jest WYKONAWCĄ jej uchwał. Normalną, zdrową praktyką jest to, że jeśli nie ma zgody na jakieś rozwiązania, burmistrz wycofuje się z nich i przedstawia dopiero, kiedy uda mu się pozyskać popierającą je większość w Radzie. Co zrobił burmistrz Zbigniew Michalak? Uparł się, przez co budżet nie został zmieniony, a następnie wydał piętnujące nas oświadczenie.

Nie zamierzamy odnosić się do rażąco niesprawiedliwych oskarżeń burmistrza. Nie damy też wciągnąć się w bezsensowny, szkodliwy dla Ostródy konflikt. Zamiast konfliktu, proponujemy dialog, poszukiwanie kompromisu i rzeczową, merytoryczną pracę dla naszego miasta. O to samo apelujemy do burmistrza Zbigniewa Michalaka.

Radni Rady Miasta

Mariusz Bojarowski (Klub Radnych Dobro Wspólne)
Adrian Godlewski (Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej)
Agnieszka Karłowicz (Klub Radnych RzeczJasna)
Marcin Punpur (Klub Radnych RzeczJasna)

Wszystko wskazuje na to, że konflikt, zamiast łagodnieć, przyrasta na sile. Czy uda się obydwu stronom porozumieć, czy czeka na paraliż decyzyjny, mający wpływ na wiele zaplanowanych imprez, inwestycji i na bieżące funkcjonowanie miasta? Czy uda się wypracować kompromis, czy też obydwie strony okopią się na swoich pozycjach?

Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i górę nad wszystkim weźmie dobro Ostródy.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *