GMINA OSTRÓDA: ODIZOLOWALI SPRAWCĘ PRZEMOCY DOMOWEJ

Do policyjnego aresztu trafił nietrzeźwy awanturnik. Mieszkaniec gminy Ostróda od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, niepokoił domowników oraz zakłócał im spokój. Policjanci wszczęli procedurę Niebieskiej Karty.

Wczoraj dyżurny ostródzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej. Tym razem sprawa dotyczyła rodziny mieszkającej na terenie gminy Ostróda. Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres i zastali nietrzeźwego awanturnika. Pomocy potrzebowała wystraszona kobieta, która razem z 3 dzieci zamknęła się w pokoju. 26- latek w obecności funkcjonariuszy nadal był agresywny i nie reagował na polecenia wydawane przez policjantów. Tak samo miał się zachowywać w stosunku do swojej partnerki. Mężczyzna od jakiegoś czasu nadużywał alkoholu, niepokoił domowników, wszczynał awantury  i zakłócał ich spokój a kobietę poniżał, wyzywał i groził jej.  W związku z tym 26-latek został zatrzymany w policyjnej celi a rodzina została objęta procedurą Niebieskiej Karty.

Policjanci przypominają

Telefon na Policję w momencie gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem aby zmienić sytuację w domu. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo. W przypadku nawet podejrzenia stosowania przemocy policjanci mogą założyć Niebieską Kartę. Pamiętać jednak należy, że procedura ta może zostać zainicjowana również przez przedstawiciela pomocy społecznej (pracownika socjalnego), komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (pedagoga szkolnego) czy służby zdrowia (lekarza).

Niebieska Karta trafia do właściwego rejonowo Zespołu Interdyscyplinarnego i jest podstawową informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W ramach działania Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje powołana grupa robocza, która ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Strategia ta obejmuje zarówno osoby doznające przemocy jak i sprawców przemocy domowej oraz dzieci jeżeli w takiej rodzinie występują. Każda ze służb wchodząca w skąd grupy roboczej w związku z wdrożoną w rodzinie procedurą Niebieskiej Karty ma określone obowiązki. Policję reprezentuje dzielnicowy rejonu, w której rodzina doznająca przemocy mieszka a do jego  podstawowych zadań należy systematyczne monitorowanie sytuacji w rodzinie i udzielanie pomocy w trakcie kolejnych wizyt.

KPP Ostróda

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *