GMINA GRUNWALD: WE FRYGNOWIE STROP ZAWALIŁ SIĘ NA TRZODĘ CHLEWNĄ

31 lipca kilkanaście minut po godzinie 17:00 w jednym z gospodarstw we Frygnowie w gminie Grunwald doszło do katastrofy budowlanej. Na trzodę zawalił się strop w chlewni, na którym magazynowane było zboże. Przysypane zostały 3 maciory i 5 prosiąt.

Do akcji zadysponowano z ostródzkiej jednostki ratowniczo-gaśniczej ciężki specjalny samochód ratownictwa technicznego, na którego wyposażeniu jest tak zwany gotowy system stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych oraz samochód ratowniczo-gaśniczy. Ponadto dyspozycję wyjazdu otrzymały jednostki ochotniczych straży pożarnych z Frygnowa i Gierzwałdu oraz samochód rozpoznawczo ratowniczy z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP.

Gdy strażacy przybyli na miejsce katastrofy, właściciel zdołał wydobyć 2 maciory i 2 prosiaki. Dowodzący akcją ocenił stan budynku. Konstrukcja chlewni była stabilna, nie było konieczności użycia systemów stabilizacyjnych. W pierwszej kolejności podjęto próbę zlokalizowania przysypanej trzody chlewnej przy pomocy kamery termowizyjnej. Niestety pomiar nie przyniósł rezultatu. Strażacy przy pomocy łopat przystąpili do usuwania około 10 ton zboża oraz elementów zawalonego stropu. Przez blisko cztery godziny w ciężkich warunkach i dużym zapyleniu usuwali zawalisko. Została odnaleziona padła maciora i jedno prosię. Właściciel budynku stwierdził, że nie ma możliwości by pozostałe zwierzęta mogły przeżyć. Strażacy zakończyli akcję, w której udział wzięło 5 zastępów, 19 strażaków.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Adam Zaręba

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *